Antalya'da koruma eğitimi gerçekleştirildi
9.5.2013
Antalya'da bugün Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından 12 adımda kadına karşı şiddetin önlenmesi eğitimi verilerek kadınlara yeni koruma yasası ile ilgili bilgi verildi.

 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından Antalya Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi'nde "Kadın Kardeşlerimiz Öldürülmesin Diye" başlığı ile 12 adımda kadına karşı şiddetin önlenmesi için yeni Koruma Yasası Eğitimi verildi. Platform Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ve Platform Avukatı Gökçesu Özgül'ün sunumuyla gerçekleşen eğitimde son dönemlerdeki kadın cinayetleri nedenlerinden bahsedildi ve Koruma Yasası ile kadınların  kendilerini korumak için ne gibi haklara sahip oldukları anlatıldı.

 

 

Kadın cinayetleri araştırılmıyor


Türkiye'de yaşam hakkı ihlalinin son dönemde artış gösterdiğine dikkati çeken Gülsüm Kav, işçi ölümleri ve şüpheli asker ölümlerinin yanında kadın cinayetlerinin de yükselişe geçtiğini belirtti. Türkiye'de kadın cinayetleriyle ilgili çok ciddi bir araştırma bulunmadığından bahseden Gülsüm Kav, son yıllarda cinayetle ölen kadın sayısını öğrenmek amacıyla araştırma yaptıklarını, ancak sağlıklı verilere ulaşamadıklarını söyledi.

 

 

Hukukta kadın cinayeti terimi kullanılmalı


Platformun kurulduğu 2010 yılından bugüne çok sayıda davayı takip ettiklerini belirten Gülsüm Kav, "Bizim takip ettiğimiz davalarda artık indirimli karar alınamıyor. Mücadele ettikçe haklar kazandık, kazanmaya devam ediyoruz. Bundan önemlisi Yargıtay'ın açıklamaları; 'Türkiye'de acımasızca kadın cinayetleri var, biz yerel mahkemeden gelen indirimli cezaları kabul etmeyeceğiz' diye. Artık caydırıcı ceza kararları çıkıyor mahkemelerden. Biz bunları fiilen elde ettiğimiz kararlar olarak görüyoruz. Biz hukukta 'kadın cinayeti' teriminin kullanılmasını istiyoruz. Uğraştığımız iş ölüm kalım meselesi olduğu için kadınlarımızı hastanede yaralı olarak görmeyi bile olumlu görüyoruz. Artık yaralanmadan onlarla buluşmayı arzu ediyoruz. Öldürülmeyen, hayatta olan kardeşlerimizle mücadelemiz daha önemli hale geldi" diye konuştu.

 

 

Yeni kanun bütün kadınları kapsıyor


Platform Avukatı Gökçesu Özgül Yönetmelik Kanunu ile ilgili bilgi verdi. Kadınların gerçekten korunmaya ihtiyacı olduğunu ve bu nedenle kanunun büyük önem taşıdığını söyledi. Önceki kanunun sadece evli kadınları koruduğunu şimdiki kanunun ise bütün kadınları kapsadığını belirtti.