Kadriye Menkeş yalnız değil
6.5.2013
6 aralık 2012'de öldürülen Kadriye Menkeş için adaletin sesi olacağız.

Kadriye Menkeş 6 Aralık gecesi, kocası Mehmet Menkeş tarafından baltayla öldürüldü. Defalarca şiddet görmesine rağmen, defalarca ölümle burun buruna gelmesine rağmen boşanamadı. Ölüm tehdidi almaktan korktuğu için değil, çevresinin baskısından dolayı, erkek egemen bir toplumda yalnız ve çocuklu bir kadın olarak beni yaşatmazlar dediği için boşanamadı.

 

Kadriye Menkeş için adalet istiyoruz

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bir kez daha haykırıyoruz; Kadriye Menkeş’de tıpkı diğer kadın kardeşlerimiz gibi kadın cinayetine kurban gitmiştir. Kocası Mehmet Menkeş’in şiddeti karşısında onu korumayan devlet, onu ölümle burun buruna 30 yıl geçirmeye mahkûm eden erkek egemen düzen Kadriye’nin ölümünden bizzat sorumludur. Ve tüm sorumlular bir kadın kardeşimizin daha ölümüne sebep oldukları için hesap vermelilerdir.

 

Kadınlar öldürülmesin diye devlet göreve

Artık daha fazla akıl sağlığı yerinde değildi açıklamaları duymak istemiyoruz. Devletin görevi, her ne koşulda olursa olsun kadınları hayatta tutacak ekonomik ve toplumsal düzenlemeleri yapmaktır. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak il il, adliye adliye, meydan meydan haykırdığımız gibi, bu kez de Bursa Adliye’si önünde kadınlar için adalet isteğimizi haykıracağız. Tüm kadınları Kadriye’nin yakınlarıyla birlikte bizlere omuz vermeye, tüm kadınlara sahip çıkmak için Bursa Adliyesi önüne bekliyoruz.


Tarih: 9 Mayıs 2013
Yer: Bursa Adliyesi Önü
Saat: 13.30