Emine Yayla'nın katili de indirimi zorladı
6.5.2013
Emine Yayla davasının 2. Duruşması bu gün Sakarya Adliyesi'nde görüldü. Duruşmaya başından beri olduğu gibi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu yine geldi.Duruşma öncesi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun eylemi sırasında katil zanlısı sanık Süleyman Yayla'nın yakınları eylemi provoke etmeye çalıştı. Platform Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ve Platform Hukuk Sorumlusu Gökçesu Özgül polisten sanık yakınlarını uzaklaştırmalarını defalarca talep etmelerine karşın, polis herhangi bir müdahalede bulunmadı. Dava 27 Haziran 2013 tarihine ertelendi.

 Sakarya'da kocası tarafından öldürülen Emine Yayla'nın davasının 2. duruşması bugün öğle saatlerinde görüldü.Duruşmaya başından beri olduğu gibi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu yine geldi.Dava başladığında platform Türkiye temsilcisi Gülsüm Kav izleyici olarak, hukuk sorumlusu Gökçesu Özgül müdahil avukat olarak mahkeme salonunda yer aldı.


Duruşmada ilk olarak sanıkların ifadeleri alındı. Sanıkların ilk verdiği ifadelerle mahkemede verdiği ifadelerde çelişkili durumlar ortaya çıktı. Katil zanlısı sanık Süleyman Yayla, tahrik indiriminden yararlanmak için Emine Yayla'nın kendisini defalarca aldattığını iddia etti.Duruşmada Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Hukuk Sorumlusu Gökçesu Özgül ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın müdahil avukatı, sanığın cinayeti tasarlayarak işlediğini ortaya çıkaracak nitelikte sanığa sorular yönelttiler.Ve sanığın ifadelerindeki çelişkileri ortaya çıkardılar.
 
 
Ölüm yine göz göre göre gelmişti

Emine Yayla 2 yıl önce evlendiği Süleyman Yayla tarafından defalarca şiddete maruz kalmıştı, defalarca ondan ayrılmaya çalışmıştı. Öldürülen birçok kadın gibi Emine’nin ölümü de göz göre göre gelmişti. Süleyman, Emine’nin kaldığı evi o içindeyken kundaklamıştı. Ancak Süleyman serbest dolaşmaya devam etmişti.Emine’nin öldürülmesinden 10 gün önce karakolda polislerin gözü önünde Süleyman Emine’ye saldırmıştı, ancak polisler Süleyman’ı yine serbest bırakmıştı. Emine bütün bunlar olmadan önce korunma talebinde bulunmuştu ancak polisler Emine’yi yine korumamıştı.
 
 
Polisten, " taraf değiliz " açıklaması 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun  eylemi sırasında katil zanlısı sanık Süleyman Yayla'nın yakınları eylemi provoke etmeye çalıştı. Platform Hukuk Sorumlusu ve Platform  Genel Temsilcisi Gülsüm Kav polisten sanık yakınlarını uzaklaştırmalarını defalarca talep etmelerine karşın, polis herhangi bir müdahalede bulunmadı.Ve bir takım olaylar yaşandı.Platform  Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, polise neden görevlerini yapmadıklarını sorup, yapılması gerekenleri anlatarak görevlerini hatırlatmak durumunda kaldı.Sanık yakınlarını bizden uzak tutmanız gerekirdi diyen Kav, polisten "biz taraf değiliz, müdahale edemeyiz" cevabını aldı.
 
Dava 27 Haziran 2013 tarihine ertelendi.
 
 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav:


Hakkımızı alacağız

Biz bu binaların kapılarından hakkımızı alarak çıkacağız. Türkiye’de her gün kadınlar kendi hayatlarına dair ufacık bir karar vermek istedikleri için öldürülüyorlar. Emine kardeşimiz de mutlu olmadığı için boşanmak hakkını kullanmak istedi ve 20defada koruma başvurusunda bulundu. Bu kadınların yasal tanımlanmış hakları olan 6284 sayılı koruma kanunun uygulanmasını ve bunun için devletin bütün olanaklarını seferber etmek istiyoruz. Biz koruma kanunun uygulanması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Öldürülen kadın kardeşlerimiz için ise giden geri gelmiyor ama hiç değilse adalet tesis edilsin ve caydırıcı cezalar verilsin. Bu nedenle biz buradayız. Bu mahkeme Emine’nin ailesine haksız yapamayacak Platform buna izin vermeyecek.


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Hukuk Sorumlusu Gökçesu Özgül:


İndirimlere izin vermeyeceğiz

Emine kardeşimizi geçtiğimiz Kasım ayında kaybetmiştik. 17 yaşında kaybettik bir çocuk gelindi. Şiddet görüyordu eşinin uzaklaştırma cezası vardı. Boşanma isteğini kabul etmediği için kocası camdan girerek planlanmış bir şekilde Emine’yi öldürdü. Sanık çok açık bir şekilde haksız tahrik indiriminden yararlanmaya çalışıyor. Daha önce verdiği ifadelerden farklı olarak bir ifade kullandı mahkemede. Aslında camdan girdiğini savcılıkta söylüyorken şimdi ifadesini değiştirerek kapıdan girdiğini söylüyor. Biz adalet yerini bulana kadar Emine Yayla davasının peşinde olacağız. Zaten çok küçük yaşta evlendirildi ve bu toplumun kadın konusunu nasıl ele aldığını gösterir bir vaziyette. Daha sonrada kendi hayatı hakkında karar bile veremeyerek öldürüldü. Bir kadın cinayetine kurban gitti. Biz Platform olarak haksız tahrik indiriminden yararlanmamasını sağlayacağız.