Tek celsede ağır ceza verildi
8.5.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Uşak'ın Sivaslılı İlçesinde 15 yıl önce boşandığı kocası tarafından öldürülen Nermin Şen'in ilk duruşması için Uşak Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Davanın ilk duruşmasında katile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi ve Nermin Şen için adalet sağlanmış oldu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Uşak’ın Sivaslılı İlçesinde 15 yıl önce boşandığı kocası tarafından öldürülen Nermin Şen’in ilk duruşması için Uşak Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Davanın ilk duruşmasında katile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi ve Nermin Şen için adalet sağlanmış oldu.

Nermin Şen boşandığı tarihten itibaren 15 yıl boyunca ölüm tehdidi almıştı. Bu süreç içerisinde can güvenliğinin tehlikede olduğun farkındaydı ve defalarca Muslu Özel hakkında suç duyurusunda bulundu. Zanlı korumayı kararını ihlal ettiği için 8 Ocak 2013 tarihinde 10 gün zorlama hapsine alındı. Bu cezanın yeterli olmadığı ortadaydı. Nitekim Nermin Şen 30 Ocak 2013 tarihinde çalıştığı postanede 19 yerinden bıçaklanarak herkesin gözü önünde öldürüldü.

 

Nermin’in yaşaması için 1 polis yeterliydi

Adliye önünde platform adına basın açıklaması yapan platform temsilcisi Elif Karan: “Ne yazık ki platform olarak yine bir acı için buradayız bir kadın kardeşimiz koruma altındayken defalarca şikâyetçi olmasına rağmen, dile kolay tam 15 yıl boyunca boşandığı eski kocasından şiddet görüp bununla ilgili bütün koruma önlemlerinin alınması için başvurdu. Şikâyetçi olduğu adam tarafından tasarlanarak öldürüldü. Kendisine sadece çağrılı koruma verildiği için yani kapısında bir polis olmadığı için öldürüldü. 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nda kutlama yapmak isteyen emekçilerin karşısına 22 bin polis dikti. Nermin’in yaşaması için 1 polis yeterliydi ve bunu vermedikleri için bugün Nermin kardeşimizin davasına gelmek zorundayız.Devletin savcılığın polisin kadınları korumak için yeterli güce sahip olduğunu biliyoruz ve bir tek kadın cinayeti kalmayana dek alanlarda olmaya devam edeceğiz.
 
 
150 kere devletine güvendi
Nermin Şen’in dayısının oğlu Kadir Ur: Eşinden ayrılmıştı. 4 tane ekmeğe muhtaç çocuğu vardı. 15 yıl boyunca tehdit aldı. Belki 150 kere devletine güvendi, emniyete müracaatta bulundu. Devletin kurumunda devlet görevlilerinin gözü önünde bıçaklandı. Devlet koruma görevini yerine getirmedi. Bizim artık tek derdimiz yüce adaletin yerini bulmasıdır. Acımızı şuan bir tek adaletin sağlanması söndürür. Biz yandık inşallah başkaları yanmasın” dedi.
 
 
Platform özverili bir çalışma yürütüyor 
Uşak Barosu Kadın Komisyonu adına açıklama yapan Serap Ergün Bitkin: “6284 Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Yasası çok açıktır. Şiddet gören kadınların kolluk kuvvetlerine, idari makamlara ve baromuza müracaat etmesini istiyorum. Biz baro olarak şiddete maruz kalan tüm kadınların ve Nermin Şen’in ailesinin yanındayız. Platform da bu konuda oldukça özverili bir çalışma yürütüyor.