Nermin Şen davası ile ilgili ne dediler?
8.5.2013
Bugün Uşak Adliyesi'nde ilk duruşması görülen Nermin Şen davasında ilk celsede ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesi üzerine Nermin Şen'in ailesi ve Platform davayı değerlendirdi.

 Nermin Şen’in babası Hasan Şen: 

Kızımı korumadılar

 
Kızım 20 sene önce boşandı. Ben kızımı yanıma getirdim çocuklarını okuttum, evlendirdim. O gün saat 09:00’da mahkemesi vardı, 08:00’den önce kızımı öldürmüş. Defalarca şikayetçi olmuştu ve koruması vardı.  Koruması yetersizdi, kızımı koruyamadılar.
 
 
Nermin Şen’in kardeşi Sadık Şen:
 
Ağılaştırılmış ceza aldığına çok memnun oldum
 
 
Ağırlaştırılmış müebbet cezası aldığına çok memnun oldum. Allah başkalarının başına vermesin ve böyle derde düşürmesin. Böyle bir ölümü beklemiyorduk, böyle bir dava sonucu beklemiyorduk ama iyi oldu.
 
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav:
 
Geç gelen adalet ,adalet değildir
 
Katilin ilk celsede ağırlaştırılmış müebbet cezası almasını çok olumlu buluyoruz çünkü biz geç gelen adaletin adalet olmadığını söyledik hep. Kadın cinayetleri davalarında yargıda düzenlemeler yapılmalı, aileler yıpratılmamalı dedik. Örneğin Esin Güneş davasında Işık ailesi evlatlarının nasıl öldüğüne dair ayrıntıları üç yıl boyunca dinlemek zorunda kaldı. Bu bakımdan Nermin Şen davasında adaletin geciktirilmeyip yerine getirilmesi adaletlidir. Bu durumun diğer bütün kadın davalarında da emsal teşkil etmesi gerekir. Bütün bunlar bizim kadın cinayetleri davalarınada verdiğimiz kararlı mücadelenin bir sonucudur.
 
Nermin Şen’in çocuklarının avukatı Hüseyin Zorbozan:
 
Çok isabetli bir karar verildi
 
Uşak Barosunda çalışıyorum, maalesef girdiğim bu davada maktul Nermin Şen aleni bir şekilde tipik kadın cinayeti diyebileceğim şekilde katledilmiştir. Bu süreçte müştekiler vekili olduğum için gurur duyuyorum. İnsan öldürmenin hiçbir şekilde mağdur görülen bir tarafı olamaz, olmamalı da. Bu anlamda bugün ki olay ve benzerinin yaşanmaması için de Türkiye’de ciddi çalışmalara ihtiyaç var, öyle görünüyor. Bize bu uygulama noktasında yani mevzuat noktasında yeterli donanıma yasa koyucunun önemli ölçüde yasalara dert ettiğini koyduğunu düşünüyorum. Uygulamanın daha hızlı seri, sonuca etkili şekilde yansıtılamadığını bunun nedenlerinin bir seminer, bir eğitim konusu olduğunu önemli ölçüde gerek platformun, gerek yargının da katıldığı ortak bir platforma konuşulmaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. O zaman sonuca giden süreçlerin daha hızlı ve etkili olacağını düşünüyorum.
 
Yargı çok isabetli bir karar verdi. Değerlendirmeleri son derece isabetli oldu. Bu sonuç beklenen bir sonuçtu.  Bu konuda ben yerinde bir karar verdiğini düşünüyorum yargının. Adalet adına önemli bir merhalenin de burada cereyan ettiğini düşünüyorum.
 
 
Şiddeti meşrulaştıran devlet neden kadınları korumuyor
 
ÖDP’li kadınlar adına konuşma yapan Fadime Genç: “Öncelikle Nermin Şen ve öldürülen tüm kadın arkadaşlarımız ne bu şehirde ne de bu ülkede son buluyor. Yeni çıkan yasalar uygulanmadığı sürece şiddet devam edecek. Özellikle yeni çıkarılacak anayasada kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanması gerekmektedir. Şiddete maruz kalan kadınların ailelerinin ne kadar acı çektiği unutuluyor. Bugün taksimde şiddeti yapan, meşrulaştıran devlet kadına şiddet gösterenleri neden yargılamıyor, neden ağır ceza vermiyor? Söz konusu olan budur. ÖDP’li kadınlar olarak kadın cinayetlerinin son bulması için biz de mücadele edeceğiz.”