Anneler gününü kimler kutlayacak?
8.5.2013
Geçtiğimiz haftalarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in, CHP'li vekil Kamer Genç'le yürüttüğü tartışma gündeme oturmuştu. Kadın cinayetlerine dair aynı hassasiyeti göstermeyen Şahin, Genç'e "Ben önce bir anneyim" diyerek cevap verdi ve dava açtı. Anneler günü yaklaşırken biz de bir kez daha Şahin'e soruyoruz: Peki diğer anneler?Geçtiğimiz haftalarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in, CHP'li vekil Kamer Genç'le yürüttüğü tartışma gündeme oturmuştu. Kadın cinayetlerine dair aynı hassasiyeti göstermeyen Şahin, Genç'e "Ben önce bir anneyim" diyerek cevap verdi ve dava açtı. Anneler günü yaklaşırken biz de bir kez daha Şahin'e soruyoruz: Peki diğer anneler?

Bir kez daha Anneler Günü geldi çattı. AKP hükümetinin erkek egemen politikaları mevzu bahis olunca, 8 Mart Kadınlar Günü’nün, 25 Kasım Kadına yönelik şiddete karşı mücadele gününün değil; anneler gününün yılın en önemli günü olduğu ortada. Başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olmak üzere kabinedeki pek çok bakanının 13 Mayıs günü ekranlar karşısına geçerek, başta kendi anneleri olmak üzere tüm annelere övgü ve hürmet dolu açıklamalar yapacağını göreceğiz. Kadınları sadece “iyi eş” ya da “iyi anne” olarak tanımlayarak, erkek egemen toplumda kadını silikleştiren politikalarıına yönelik eleştiriler ortada. Ancak yine de biz Fatma Şahin’e sormadan geçemedik; peki öldürülen kadınların anneleri bu Anneler Günü’nde ne yapacak?


Taksim Meydanı’nı doldurmuşlardı


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile mücadelesini birleştirerek kızları için adalet arayan onlarca annenin feryadı yanıtsız kalmaya devam ediyor. Adliye adliye, meydan meydan adalet arayan bu annelerin kızları, kendi hayatlarına karar vermek istediği için öldürüldü. Bir kısmı koruma altındaydı. Bir kısmı annesinin yanındayken öldürüldü. 9 Mart’ta Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamıyoruz diyerek Taksim Meydanı’nı dolduran bu annelerin talebi netti: Ağır ceza. Başkalarının kızlarının öldürülmemesi için il il mücadele yürüteceklerine and içtiler. 1 Mayıs’ta da Taksim’de olacaklardı. AKP hükümeti bu sefer de panzerleriyle karşılarına dikildi. Başka bir evlatları, Dilan’ı ağır yaraladı.


Devlet göreve


Öldürülen kadınların anneleri anneleri, her fırsatta 3 çocuk isteyen Başbakan’a, torunlarının anneniz kalmalarına neden göz yumduklarını soruyorlar. Kadın cinayetlerini önlemek için, başka kadınlar da öldürülmesin diye mücadele yürüten bu annelerin, taleplerinin dinlenmesi gerektiği ortada. Zira Platform’un Nisan ayı verileri kadın cinayetlerindeki can yakıcılığı ortaya koyuyor. Caydırıcı cezalar ve koruma hakkıyla ilgili gerekli düzenlemeleri yapmayan, kadınların öldürülmemeleri için görevi başında olmayan devlet erkânının bu Anneler Günü’nde de yapacağı konuşmalar ve kutlamalar yine boşa düşeceğe benziyor.

 

Bizim annelerimiz direnir

 

Kaybedilen çocukları için tüm baskılara rağmen her cumartesi Galatasaray Meydan’ını dolduran Cumartesi Anneleri’nden biriydi Berfo Ana. Oğlu Cemil Kırbayır 8 Ekim 1980’de gözaltında katledildi. 105 yaşına rağmen 12 Eylül davalarında Kenan Evren’den hesap sormak için hazır bulundu. 21 Şubat’ta öldüğünde tek isteği oğlunun mezarına kavuşamadı ama oğlunun işkencecilerini yargılatmaya başlanmıştı. Bu ülkede anneler direnir, anneler gününde kutlama değil, hesap verilmesini bekler dedirtti.

 

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu - Elif Karan