Platform Gülşah Sarcan için adliyede
9.5.2013
2 Ocak 2013 yılında barışmak istemediği eski kocası tarafından 8 yerinden bıçaklanarak TEM otoyoluna atılan Gülşah Sarcan'ın ilk duruşması bugün (09.05.2013) Çağlayan Adliyesi'nde görülecek. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Gülşah'ın katiline ağırlaştırılmış müebbet talebiyle adliye önündeydi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, bugün görülen Gülşah Sarcan davası için adliye önünde eylem gerçekleştirdi. Katillere ağırlaştırılmış müebbet isteyen kadınlar, eylemi adliye'nin önünde bekleyen çevik kuvvet sebebi ile meydanda gerçekleştirdiler. Eylemde Gülşah Sarcan'ın annesi Bağdagül Sarcan , Gülşah Sarcan'ın kardeşleri ve yakınları da vardı. Kadın Cİnayetlerini Durduracağız Platformu genel temsilcisi Gülsüm Kav'ın da bulunduğu eylemde hem Bağdagül Sarcan hem de Gülay Yaşar'ın babası Duran Yaşar katillere ağırlaştırılmış müebbet talebinde bulundular.

 

Gülşah Sarcan’ın annesi Bağdagül Sarcan:

Adalet yerini bulsun

Gülşah’ın çocuğu ile konuştum diyor ki anneanne babam annemin yüzüne bıçağı vurdu yüzü kanlandı. Bir çocuğun gözü önünde annesinin boğazı kesilir mi? Hani kanun hani adalet! Tayip Erdoğan’ı haberlerde dinledim bu katillere indirim yok dedi. Nerede bu kanun bunlara indirim olabilir mi? Yine yalanlar konuşacak cezam azalsın diye. Bu katil yalnız yapmadı bu cinayeti. Gülşah’ı saatlerce dolaştırdı arabada sonrada götürdü attı. Adalet istiyorum. Kızımın kanı yerde kalmasın. Cinayete yardım eden ailesinde de hesap sorulsun. Bende mi kan dökeyim adalet bunu istiyor. Gerekeni yapsınlar.

 

Gülay Yaşar’ın babası Duran Yaşar

Kızımın katilinin peşini bırakmayacağım
Bizler katillere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları verilsin istiyoruz. Hiçbir zaman kızımın katilinin peşini bırakmayacağım. Adalete sığınıyoruz adaletin yerine gelmesini bekliyoruz. Resmi makamlara da sesleniyoruz onlar da peşini bırakmasınlar gerekli cezaları versinler.


Platform eylem sonrasında dava için duruşma salonuna geçti 

Basın açıklamasının ardından Platform İstanbul temsilcisi Fikriye Yılmaz da konuşma yaptı. Konuşmasında, devleti göreve çağırdı. Eylemin ardından aile ve Platform temsilcileri dava için Adliye'ye geçtiler.

Platform hukuk sorumlusu Gökçesu Özgül'ün avukatlığını yaptığı davada Gülşah Sarcan'ın resmi ile gelen annesi Bağdagül Sarcan'a güvenlik, fotoğraf ile alınamayacağı yönünde daha salona girmeden adliye içinde müdahalede bulundu. Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun'un hem dava önecesi gerçekleştirilen eyleme hem de davaya katıldı.

 

Dava 5 Temmuz'a ertelendi

Katil Sinan Seven savunmasında tüm kadın katillerinin başvurduğu yolu deneyerek Gülşah Sarcan'ın aldattığını iddia etti. Öldürdükten sonra ne yapacağını bilemediğini de iddia eden katilin boşanmış olmalarına rağmen eşim diye hitap etti. 

Sinan Seven'in babası Mehmet Seven ifade vermek istemezken eniştesi Ersan Severgül öldürdükten sonra kendisini aradığını ve Güşah'ı öldüğünü söylediğini ifade etti.

Gülşah Sarcan'ın annesi Bağdagül Sarcan ise cinayet sırasında Gülşah'ın oğlunun herşeyi gödüğünü ve onun da dinlenmesini talep etti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu hukuk sorumlusu Gökçesu Özgül ise katilin verdiği sözlü ve yazılı ifade deki çelişkiden bahsederek; sözlü ifade de arabada tartışmanın başladığını yazılı ifade de ise yemekteyken başladığını söylediğini belirtti. Ayrıca Özgül katile ne zamandan beri bıçak taşıdığını da sordu ve katilden taksici olduğu için her zaman taşıdığı cevabını aldı.

Saat 15.00 da gecikmeli olarak başlayan dava Otopsi raporunun henüz gelmemesi sebebi ile 5 Temmuz 2013 tarihine ertelendi. 


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul temsilcisi Fikriye Yılmaz davayı değerlendirdi : 

 

 

Adliye önlerinde, sokaklardai meclis önlerinde mücadelemizi sürdüreceğiz
2013 yılının ilk günlerinde öldürülen kadın kardeşimiz Gülşah Sarcan için çağlayan adliyesindeydik.Diğer takip ettiğimiz davalarda olduğu gibi başka Gülşahlar olmasın diye ağırlaştırılmış müebbet talebimizi söyledik. Dava seyri hızlı ilerleyecek gibi duruyor. Örneğin dün uşak'ta öldürülen Nermin Şen'e ilk duruşmada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Gülşah davasının da aynı şekilde ilerleyeceğini umuyoruz. Takip ettiğimiz davalarda kadın katillerine ağır ceza verilmesi bizim sürekli mücadelemizin sonucudur. Adliye önlerinde, sokaklarda, meclis önlerinde mücadelemizi sürüdreceğiz.

 

Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun davayı değerlendirdi : 

Çabalarımız her aşamada mücadelemizi büyütüyor

Gülşah Sarcan davasının mahkeme heyetinin hızlı bir giriş yaptığını gördük. Yargıtay'ın kadın cinayetlerine vurgu yaptığı indirimleri reddedeceği açıklamasının son dönemdeki mahkemelerde etkisi olduğunu düşünüyorum. Haksız tahrik indiriminden faydalanmak için her türlü yalan ifadeyi kullanan sanıkların çabaları artık boşa düşüyor. İkinci celsede indirim söz konusu olmadan bir ceza verileceği sinyallerini verdi heyet. Çağlayan Adliyesi'nde kolluk güçlerinin tutumu Taksim 1 Mayıs'ına yapılan baskının devamıydı. Yakalarımızdaki kokartları engelleyen acılı annemizin elindeki fotoğrafı engelleyen polisler ve güvenlik kadınları korumaları gerektiğinde ortalıktan kayboluyorlar. Çabalarımız her aşamada mücadelemizi büyütüyor davamıza bir çok hukukçu adayı öğrenci arkadaşlarımızla katıldık. İlerleyen aşamalarda bu arkadaşlarımızla bir çok yasanın ve davanın başarılı bir şekilde üstesinden geleceğiz.

 

Kadın Cinayetlerini Durdurcağız Platformu Avukatı Gökçesu Özgül  davayı değerlendirdi :

Kadınlar kedni hayatlarına dair karar vermek istedikleri için öldürülüyorlar

Kadın cinayetleriyle en çok, kadınlar kendi hayatlarına dair karar vermek istediklerinde karşılaşıyoruz. Gülşah kardeşimiz de eski eşiyle beraberliğe devam  etmemek iradesini kullandığı için öldürüldü. Bu maalesef, takip ettiğimiz kadın cinayetleri davalarında da rastladığımız bir sebep. Sanık, bir anda sinirlendim diyerek haksız tahrik hükümlerinden yararlanmaya çalışmaktadır. Ancak bu bir anda gelen bir sinir değil, bir kadının istediği şekilde bir hayat kurmaması fikrine dayalı işlenmiş bir cinayettir. Biz tek tek bütün davaları takip ederek kadın cinayetlerini durdurma mücadelesinde, hukuk alanındaki mücadelemizde de sürdürmüş olacağız.

 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu