Kadınlara karşı polis marjinal kaldı
10.5.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 10 Mayıs Cuma günü saat 18.00'da iki haftada bir yaptıkları eylemi Taksim Tramvay durağından Galatasaray Meydanı'na yürüyerek yapmak istedi. Polis TOMA'larla birlikte Platform'un karşısına çıktı, yürümelerini engelledi.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Galatasaray formalarıyla Taksim’de “Kadın Kardeşlerimiz Öldürülmesin Diye” çıktıkları yolda iki haftada bir yaptıkları eylemi gerçekleştirmek istedi. Fakat Galatasaray taraftarlarının yürümesine izin veren polisler kadınların yürümesini engelledi. Bir buçuk saatten fazla süren eylemde halk ıslıklarıyla, alkışlarıyla Platform'un yanında oldu.

 

Herkes yasa önünde eşittir

Galatasaraylılar nasıl yürüdüyse bizde öyle yürüyeceğiz diyen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, platformumuz il il, adliye adliye hak arıyor. Burda ve Kadıköyde her ay eylem yapıoruz. İlk defa böyle bir engellemeyle karşılaştık. Bu engel öldürülen kadın kardeşlerimizin hakkına engeldir. Sizlerin depolarınızda çok gaz olabilir bizlerinde içinde çok acılar var. Biz herhalde hakkımızı arayacağız ve bu meydanlarda arayacağız. Vali’nin Galatasaraylılara yapığı açıklama gibi bizde sadece 5 dk yürüyeceğiz.” dedi.

 

Kadınlara yürüme hakkı tanınmalıdır

Polis’in galatasaraylıların yürüyüşünün 5 dk sürdüğünü belirtmesi üzerine, Gülsüm Kav Mis Sokak’a kadar yürüyeceklerini belirtti. Galatasaraylılara bütün gece yürümelerine izin verildiyse “Kadınlar Öldürülmesin Diye” yürümek isteyen kadınlara yürüme hakkı tanınmalıdır diyen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstabul Temsilcisi Fikriye Yılmaz, “ Eğer bu polisler kadın cinayetlerini durdurmak için bu kadar çalışsalardı hiçbir kadın kardeşimiz ölmezdi. ” dedi.

 

Polis ile bir buçuk saat süren mücadele

Kadınların 18.00 da başladıkları eylem bir buçuk saat sürdü. Bu süre boyunca polis TOMA'larla kapadadığı yolu açmazken kadınlar öldürülmesin diyen Platform'a biber gazı ile müdahale edemedi. Arkasına halkı alan kadınlar sloganları Taksim Meydan'ına toplanan kalabalık ile birlikte attı. Her türlü eylemde hiç tereddütsüz biber gazına tazyikli suya davranan polis bu defa göze alamadı. Bize saldırırsanız halka nasıl hesap vereceksiniz diyen kadınlar polislerin korumadığı için öldürülen kadınları bir bir hatırlattı. Her gün 5 kadın öldürülürken nerdeydiniz diyen kadınların karşısındaki polislerin arkasında ise sadece TOMA'ları vardı.

 

Kadınlara saldırdık mı diyeceksiniz ?

Fadik Temizyürek polislere haykırdı: “Şuan bütün toplum, hayatını kaybetmiş kadın kardeşlerimizin aileleri bizi izliyorlar. Siz bu ülkenin kolluk kuvvetleri olarak, Başbakan'ı olarak, İç İşleri Bakanı olarak bu topluma ne diyeceksiniz? Kadınlar öldürülmesin diyen kadınlara saldırdık mı diyeceksiniz?” dedi.

 

Kadın cinayetlerinden polisler sorumludur

İstanbul Emniyet Müdürlülüğü Beyoğlu şubesi Kadın Cinayetleri’nden sorumludur diyen Platform üyesi Fidan Ataselim: “Ferdane Çöl kardeşimize İzmirli polis memurları ölsen de kurtulsak demişlerdi. Bu polislerin ne farkı var o polislerden? İstanbulda Mehtap Bülbül kardeşimiz bu polislerin koruması altındaydı. Ama bu polisler Mehtap Bülbül kardeşimizin ailesine “çok fazla arka sokaklar dizisi izliyorsunuz.” dediler. Bu polisler her gün dayak yediğinde her gün şiddet gördüğünde koruma istediğinde kocandır döverde severde diyip, kocalarının yanına geri gönderen polislerdir. Bu polislerin, Emniyet Müdürleri’nin yüzüne iyi bakın. Bir kadın cinayeti olsa sorumluları onlardır.” dedi.