Platform Eskişehir'de adalet istedi
12.5.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu "Kadın kardeşlerimiz öldürülmesin" diyerek Eskişehir'de iki haftada bir yaptığı basın açıklamasını Adalar Migros önünde gerçekleştirdi.

 Eskişehir ‘de bugün saat 17:00’da Adalar Migros önünde toplanan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kadınların korunmadığı için öldürüldüğünü, ve kadınların öldürülmediği bir Türkiye’yi yaratmak için kararlılıklarının her geçen gün arttığını söyledi. Çorum’da Sevtap Elmas’ın koruma kararı olduğu halde öldürüldüğünü ve başka Sevtap'lar olmasın diye mücadele ettiklerini söyleyen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, mücadelelerinin öldürülen kadınların aileleriyle ve yaşam mücadelesi veren kadınlarla büyüdüğünü söyledi.

 
Kadınlar öldürülmesin diye yürüyen kadınlara saldırdık mı diyeceksiniz ?

Platform adına basın açıklamasını okuyan, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Eskişehir temsilcisi Çiler Kayabaşı şunları söyledi : 1 Mayıs’tan bu yana kolluk kuvvetleri ile zorbalığını her eyleme saldırtarak gösteren AKP, dün de Taksim’de her iki haftada bir kadın kardeşlerimiz öldürülmesin diye yürüyen pltformumuzun yürümesine izin vermedi. Sadece Galatasaray taraftarının Taksim’e çıkmasına izin veren İstanbul Valisi, “herkes kanun önünde eşittir” evrensel ilkesini de yok sayarak, koruması gereken kadınların önüne barikat kurdu. Bizleri marjinal ilan etmeye kalkan AKP hükümeti bilsin ki bu ülkede yaşam hakları için yürüyen kadınlar değil, ekmeği için yürüyen işçiler, geleceği için yürüyen gençler değil, tüm İstanbul halkını her gün gaza mahkum edenlerdir asıl marjinal. Onların depolarında dolu olan gazlar, bizim yüreklerimizde dolu olan, öldürülen kadın kardeşlerimizin ailelerinin yüreklerinde dolu olan acılarla başa çıkamayacak. Onların önümüze ördüğü barikatlar bizim öfkemizin, kararlılığımızın önüne geçemeyecek.
 

Bizim annelerimizin gününü  kutlamayın, onlara hesap verin

Yarın Anneler gününde, başta Fatma Şahin olmak üzere kabinedeki tüm bakanlar ekran karşısına geçip, annelere övgü dolu sözler söyleyecek, anneler gününü kutlayacaklar ,dün saldırmaya kalktıkları kadınların arasında var olan anneleri hiç hesaba katmadan iki yüzlü politikalarını bir kez daha tekrarlayacaklar diyen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, öldürülen kadın kardeşlerimizin anneleri Anneler Gününde ne yapacak? Neyi kutlayacak? Dedi. Platform yaptığı açıklamada ‘’Bizim annelerimiz kutlama değil, öldürülen kadın kardeşlerimizin hesabının verilmesini istiyor. Bizim annelerimiz sizin kutlmalarınıza kanmıyor, yasakladığınız meydanlarda direniyor, öldürülen kadın kardeşlerimiz için adalet istiyor.’’ Dedi.
 

Kadınlar kazanmaya devam edecek

Platform basın açıklamasında ‘’Kadın cinayetlerini durdurma mücadelemiz Türkiye’nin her bir köşesindeki kadınlara umut veriyor. Bu hafta Uşak’ta öldürülen ve davasını takip ettiğimiz Nermin Şen kardeşimizin katiline tek celsede ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. İzmir’de öldürülen kadın kardeşimiz Pınar Ünlüer’in davasında platformun müdahillik talebi kabul edildi. Sizin tüm engellemelerinize rağmen bizim kararlı mücadelemiz tek bir kadın kardeşimizin öldürülmediği günler gelene kadar devam edecek.’’ diyerek eylemi sonlandırdı.