Devlet kimi koruyor?
11.5.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu o iki haftada bir düzenli olarak yapmış oldu eylemini bugün saat 14.00'da Ankara Kızılay YKM önünde gerçekleştirdi

 Kadınların öldürülmediği bir Türkiye’yi yaratmak için kararlılığımız gün geçtikçe artarak büyüyor. Platform eyleminde her zaman olduğu gibi kadın cinayetlerini durdurmak için katillere ağır ceza, kadınlara koruma talebini dile getirdi.Devlet kimi koruyor?

Boşanmak istediği için eşi tarafından bıçaklanan Şirin Şanlı : "Ben ve benim gibi koruma talep eden kadınları devlet korumak için görevlendirmesi gereken polisleri bu görevi yerine getirmek yerine 1 Mayıs’ta binlerce polisi Türkiye’nin dört bir yanından İstanbul’a getirdi ve Taksim Meydanı'na girilmemesi için görevlendirdi. Fakat beni, Naciye’yi, Hatice’yi hala koruyamıyor ve korumak için yeterli polis olmadığını söylüyor. Hepinizin bildiği gibi yarın anneler günü.  Bizim Ülkemizde Anneler Günü kutlanamaz. Bunu bütün anneler olarak reddediyoruz. Çünkü Yurdumuzda her gün beş tane kadın öldürülüyor.  Günde beş tane kadının öldürüldüğü bir ülkede asla Anneler Günü kutlanamaz." diyerek eylemde konuşmasını tamamladı.

 


1 polis bulmak çok mu zor?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ankara Temsilcisi Elif Aydın ‘’ Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak biz her zaman olduğu gibi yine buradayız. Herkese buradan sesleniyorum kadın cinayetleri çok büyük bir problem. Bunu hepimiz biliyoruz. Biz 1 Mayıs’ta da İstanbul’daydık. Şirin Öğretmen ve onun gibi kadın arkadaşlarımız koruma tedbir kararı altında olduğu halde korunmuyorlar. Polis yok deniyor. Naciye Arkadaşımız duruşmasına giderken ekip arabası olmadığı söylenip belediye otobüsünde polisle birlikte adliyeye geliyor. Biz 1 Mayıs’ta da İstanbul’da olan bir kadın örgütü olarak oraya gelen 22 bin polisin yeterli sayıda olup olmadığı merak ediyoruz. Korunması gereken her kadına bir tane polis yeterken bu çok zor bir şey mi? Şirin Öğretmen ve korunma talep eden kadınların istekleri çok basit, hayatta kalmak.  Fakat asla mağdur olarak değil mücadele ederek.’’ diyerek kadınların korunması için önerilen ek maddenin kabul edilmesi gerektiğini vurguladı.Kim gerçek marjinal?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyelerinden Sevgi Korkmaz ise yapmış olduğu basın açıklamasında: "1 Mayıs’tan bu yana kolluk kuvvetleri ile zorbalığını her eyleme saldırtarak gösteren AKP, dün de Taksim’de her iki haftada bir kadın kardeşlerimiz öldürülmesin diye yürüyen platformumuzun yürümesine izin vermedi. Sadece Galatasaray taraftarının Taksim’e çıkmasına izin veren İstanbul Valisi, "Herkes kanun önünde eşittir.” evrensel ilkesini de yok sayarak, koruması gereken kadınların önüne barikat kurdu. Bizleri marjinal ilan etmeye kalkan AKP hükümeti bilsin ki bu ülkede yaşam hakları için yürüyen kadınlar değil, ekmeği için yürüyen işçiler, geleceği için yürüyen gençler değil, tüm İstanbul halkını her gün gaza mahkum edenlerdir asıl marjinal." dedi.