Hukukçular Eğitimi gerçekleşti
13.5.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile Adalet Arayışında Hukukçular Platformu'nun katılımıyla, 12 mayıs günü saat 16.00'da Eğitim-Sen'de, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Hukuk sorumlusu Avukat Gökçesu Özgül'ün sunduğu, 6284 Sayılı Kanun ve uygulamasının konuşulduğu bir Hukukçular Eğitimi gerçekleşti.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile Adalet Arayışında Hukukçular Platformu'nun katılımıyla, bugün(12.05.2013) saat 16.00'da Eğitim-Sen'de, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Hukuk sorumlusu Avukat Gökçesu Özgül'ün sunduğu, 6284 Sayili Kanun ve uygulamasinin konuşulduğu bir Hukukçular Eğitimi gerçekleşti.
 
Eğitime, avukatlar, stajyer avukatlar, Hukuk Fakültesi öğrencileri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu yöneticileri katıldı.
 
Eğitime, canlı yayın bağlantısı ile, İstanbul dışında; Ankara, İzmir ve Bursa'dan da hukukçular ile platform yöneticileri katıldı.
 
İlk olarak, Avukat Gökçesu Özgül'ün sunumuyla eğitim başladı.Daha sonrasında Özgül, salondan gelen soruları yanıtladı.Avukat Gökçesu Özgül, sunumunda, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanuna ilişkin Uygulama Yönetmeliğini madde madde anlattı ve yönetmeliğin uygulanması konusunda yaşanan sıkıntılardan söz etti.Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri(ŞÖNİM)'nin 6284 sayılı kanunla kurulduğunu söyleyen Özgül,Türkiye'de şu an 11 ŞÖNİM olduğunu belirtti.
 
Kolluk kuvvetleri görevlerini bilmiyor
Yönetmeliğin uygulanması aşamasında Kolluk Kuvvetleri'ne dikkat çeken Özgül: "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kolluk Kuvvetlerine eğitim verdiğini söylüyor fakat her seferinde kolluk kuvvetlerine görevlerini, Platform olarak biz hatırlatmak durumunda kalıyoruz.Polis 'aile içi şiddet bizim konumuz değil' diyor,polisin bu konuda bilgi eksikliği var" diye belirtti.Kadınların korunmasının sadece asayişle mümkün olmayacağına da değinen Özgül,sığınma evlerinin önemine de dikkat çekti.
 
5 binin üzerinde kamu görevlisinin silahına el konuldu
6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanuna göre,şiddet uygulayan 5 binin üzerinde , asker ve görevlinin de silahına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından el konuldu.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Türkiye Temsilcisi Gülsüm Kav da eğitime canlı yayınla Ankara'dan katıldı.6284 sayılı kanunun çıkarılmasında büyük emeklerinin olduğundan bahseden Kav, Platformun 12 maddeye indirgeyerek anlaşılmasını kolaylaştırdığı uygulama yönetmeliği ile ilgili Antalya'da 12 kadınla beraber kısa bir film çekileceğinin haberini verdi.
 
Eğitime, yine Ankara'dan katılan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatı Özlem Sevinçli de 6284 sayılı kanunun öneminden ve uygulatmanın gerekliliğinden bahsetti.
 
Sonrasında söz alan Adalet Arayışında Hukukçular Platformu hukukçularından Emre Öztürk de "Yönetmelik çıkalı 4 ay oldu.4 aylık bir izleme süreci geçirdik" diyerek, bir rapor hazırlama  ve ardından kanundaki boşlukların tespiti ile ilgili bir toplantı daha düzenleme öneride bulundu.Öztürk, bir sonraki toplantıya akademisyenlerin katılımının da önemi üzerinde durdu.
 
Eğitimden ayrı olarak, 17 Mayıs Cuma günü Marmara Üniversitesi'nde düzenlenecek olan Kadın Cinayetleri Paneli'nin ayrıntıları da konuşuldu ve toplantı sona erdi.
 

  • YAZAR
  • Editor