Pınar kardeşimiz yaşam mücadelesi veriyor
21.5.2013
9 yıllık evli ve 2 çocuk annesi 24 yaşındaki Pınar Şahin, eşi tarafından tabancayla başından vuruldu. Şahin yoğun bakıma kaldırılırken eş Abbas Şahin verdiği çelişkili ifadesinin ardından tutuklandı. Şahin'in tedavisini yürüten doktorlar Şahin'in yaşamasının bir mucize olduğunu belirterek, yaşasa bile bitkisel hayatta kalacağını söyledi.

İstanbul'da 13 Mayıs'ta daha önce de eşinden defalarca kez şiddet gören ve suç duyurusunda bulunan Pınar Şahin, eşi tarafından tabancayla başından vuruldu. Eş Abbas Şahin verdiği çelişkili ifadesinin ardından tutuklanırken, Pınar Şahin'in yoğun bakımdaki hayat mücadelesi ise devam ediyor.

İstanbul'da yaşayan ve 2004 yılında 16 yaşındayken Abbas Şahin tarafından kaçırılan Pınar Şahin 2007 yılında resmi nikahla evlendi. Biri 4, diğeri 8 yaşında olan iki çocuk annesi Şahin, 9 yıllık evliliği boyunca eşinin şiddetine maruz kaldı ve kendi ailesiyle görüşmesine bile izin verilmedi. Daha önce eşi tarafından şiddete uğradığı için 4 kez hastanelik olan Şahin, suç duyurusunda bulunmasına rağmen tekrardan eşinin evine gönderildi. En son ocak ayında hakkında koruma kararı olan Şahin, tekrardan eşinin şiddetine maruz kaldı ama eşi tarafından ölümle tehdit edildiği için suç duyurusunda bulunamadı. Yaşadığı şiddete daha fazla dayanamayan Şahin, ailesiyle konuştuktan sonra eşi Abbas Şahin ile beraber bir ay önce boşanma davası açılması için Aile Mahkemesi'ne başvurdu.

Ağır yaralı eşini hastane yerine annesinin evine götürdü

Eşinden ayrı ailesinin evinde kalan Şahin, 12 Mayıs Anneler Günü'nde kendisini arayan eşinin "Oğlunun başı kırıldı gel oğluna sahip çık" demesi üzerine hastaneyi aradı. Hastane yetkililerinden aldığı bilgiden eşinin yalan söylediğini öğrenen Şahin, eve gitmekten vazgeçti. Geçtiğimiz Pazartesi günü ise eşi tarafından tekrar telefonla aranan Şahin, Esenyurt'ta eşiyle görüştü.

Çift arasında yaşanan tartışmadan sonra Şahin, eşi tarafından tabancayla başından vurularak öldürülmek istendi. Abbas Şahin, Pınar Şahin'i hastaneye götürmek yerine Esenyurt'ta oturan annesinin evine götürdü. Gelinini kanlar içinde arabanın içinde gören Hatice Şahin'in polisi çağırması üzerine Abbas Şahin gözaltına alınırken, ilk olarak Esencan Tıp Merkezi'ne götürülen Pınar Şahin daha sonra Bakırköy Devlet Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesine kaldırıldı.

"Eşim kendini vurdu" yalanı

Abbas Şahin, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği ifadesinde, olayı şöyle anlattı: "Silahı bir gün önceden futbol maçının kutlamalarına katılmak için yanıma almıştım. Pazartesi günü eşimle görüştük. Kendisiyle ev tutma kararı aldık. Sonra ben kendisini ailesinin evine bırakmak istedim. O ailesinin evine gitmek istemedi. Bunun üzerine tartışma yaşandı. O sırada eşim elini belimdeki silaha attı. Silah patladı ama kimin patlattığını hatırlamıyorum." Savcılığın sorduğu "Mağdurun sağ ön koltuktan şoför koltuğunun solundaki sol ön kapı cebindeki silahla nasıl olup da kendisini vurduğu" sorusuna ise Şahin, "Eşim kendisi silahı almamıştı. Direksiyona sarılması nedeniyle ben silahı elime aldığım sırada eşim elime sarıldı o sırada silah patladı." şeklinde cevap verdi. Şahin'in ifadesinde silah patladıktan sonra eşini hastaneye götürdüğünü iddia ederken annesi Hatice Şahin ise ifadesinde "Oğlum arabanın içinde eşi vurulmuş halde evimin önüne geldi. Gelinimi o halde görünce polise haber verdim." demesi ise Şahin'i yalanladı. 

'Kardeşime ölüm darbesi vurulmuş'

Şahin ifadesinin ardından çıkarıldığı nöbetçi mahkemece "Kasten adam öldürmek" suçundan tutuklanarak Metris Cezaevi'ne götürülürken, Pınar Şahin'in pazartesi'nden bu yana yoğun bakımda olduğu ve beyninin büyük bölümünün hasar gördüğü öğrenildi. Doktorların verdiği bilgiye göre Şahin'in yoğun bakımdan bir mucizeyle çıkabileceği ve yaşasa bile bitkisel hayatta kalacağı belirtildi.

Konuya ilişkin konuşan Pınar Şahin'in ablası F.Y. ise, "Kardeşime öyle bir darbeyle vurmuş ki ölmesini istemiş. Durumu o kadar ağır olmasına rağmen annesine götürüyor kardeşimi. Bize bile haber vermiyor. Bize kardeşimin vurulmasından bir gün sonra polis haber veriyor." dedi. Kardeşinin daha önce bir çok kez eşi tarafından şiddet gördüğünü belirten F.Y., "Doktorlar kurtulması mucize diyor. Yaşasa bile bize tepki vermeyecek. Bitkisel hayatta kalacak. Kardeşim 24 yaşında. Bunları yaşamayı hak etmedi. En çok canımızı acıtan bize hiçbir şekilde haber verilmemesidir." dedi.

Hukuki olarak mücadelelerine devam edeceklerini ifade eden F.Y., kardeşini vuran kişinin müebbetle yargılanmasını istedi.