Gönül Dilekçi davasının ilk duruşması görüldü
28.5.2013
14 Ocak 2013 tarihinde boşanmak istediği kocası tarafından öldürülen Gönül Dilekçi'nin davası için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 24 Mayıs Cuma günü Ankara Sincan Adliyesi önündeydi.

 

Gönül Dilekçi’nin katili Metin Cihangir 13 Ocak tarihinde evin çatısına saklanıp herkesin evden cıktığı saatte çatıdan eve girerek Gönül Dilekçi’yi öldürmüştü.

Kızımı planlayarak öldürdü


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu davadan  önce saat 08.45’te Sincan Adliyesi önünde  Gönül Dilekçi’nin ailesi ile birlikte basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında konuşan Gönül Dilekçi’nin annesi Sultan Dilekçi:”  Katil birgün çatıda kalıyor.Kızımı uykuda öldürüyor.  Planlanyarak kızımı öldürdü katil. Devlet benim arkamda diyor. Katile birşey olmadan geri evine gidiyor.Ben ağır ceza istiyorum.” dedi.

Kadın cinayetleri toplum gerçeğidir

Ardınan basın   açıklamasını Platform adına  Sevgi Aktaşoğlu okudu :”Katil zanlısı Metin Cihangir diğer bütün kadın katilleri gibi oldukça kararlıydı. Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında erkekler cinayet işlemek konusunda bu kadar kararlıyken Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik içeren ek madde önerimiz neden hala Meclis’teki partiler tarafından görüşülmeye başlanmıyor. Gazetecilerin kadın cinayetlerinin rutin hale gelmesi ve bakanlığın bu yönde ne gibi yeni çalışmaları olduğu sorusuna  Fatma Şahin :” Medya yapılan bütün çalışmaların aksine negatif haberleri manşet yaparak sanki çok büyük şekilde olaylar büyüyormuş gibi algıya neden oluyor.” Şeklinde konuştu. Sormak isteriz ki Fatma Şahin bu ülke topraklarınada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak toplum gerçeklerinden  nasıl olurda bu denli uzaklaşabilir? Koruma mücadelesi veren kadınlar ve öldürülen kadın kadeşlerimizin ailelerin sesleri bu kadar yüksekken Başnakan’da Cumurbaşkanı’da kadın cinayetleri durdurma mücadelesi veren bizlere yanıt vermelidir.”

Davada Gönül Dilekçi’nin abisi babası ve arkadaşı dinlendi. Katil Metin Dilekçi  avukat talebinde bulunduğu için  Gönül Dilekçi’nin davası 11 Temmuz tarihine ertelendi.


Platform Avukatı Gökçesu Özgül
 : "Cinayet planlanarak işlendiğinden davanın çok uzun sürmeyeceğini düşünüyorum. Kadın cinayetleri toplumsal bir konudur. Yasa talebimiz yerine getirilene kadar  davalarda alınan kararlar kadın cinayetlerini durdurma mücadelesinde emsal teşkil edeceğinden önemli bir adımdır."


Platform Avukatı Cansu Kama
:” Dava  yeterince açık. Daha öncesinde bıçaklama ve şiddet  var. Bundan dolayı dava çabuk sonuçlanır. Bundan sonraki duruşmalarda adalet yerini bulur.”


Gönül Dilekçi’nin babası Yusuf Dilekçi
: "Dava olumluydu. Şahitler ve ben ifademizi verdik. Davanın iyi gittiğini düşünüyorum. Şahitler katilin nasıl bir insan olduğunu açıkça anlattılar. Katilin ağır ceza almalıdır."