Binlerce kadın cinayetlere dur dedi
7.2.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu büyük kadın yürüyüşünü gerçekleştirdi.

24.07.2011 I Bugün saat 13.30'da Taksim Tünel'de buluşan kadınlar Büyük Kadın Yürüyüşü için bir araya geldiler. "Hesap Soruyoruz" pankartı arkasında yürüyüşe başlayan kadınlar, İstiklal Caddesi boyunca kadın katillerinden hesap soracaklarını dile getirdiler. Önde, geçtğimiz gün aile meclisi kararıyla öldürülen Ceylan Soysal'ın fotoğrafının taşındığı tabut ve gelinlikle, öldürüldükleri aileleri koruyan devletten hesap soran kadınlar; öldürülmeden önce devlet tarafından korunmak istediklerini haykırdı.


Kadınların Mücadelesi Binleri Aştı
Başladığı andan itibaren kadınların eyleme ilgisi yoğundu. Kadınların öfkesinin yürüyüşe yansıdığı eylemde pekçok kadın da korteje girerek destekledi.
 

Öldürülen Kadınların Yakınlarıyla El Ele Mücadele
Eylem için amaçlanan en önemli konulardan biri de öldürülen kadınların bütün kadınlarla birlikte yürümeleriydi. Geçtiğimiz hafta İstanbul Bayrampaşa'da boşandığı kocası tarafından oğluyla birlikte yakılarak öldürülen Tuğba Özbek'in yengesinin, kuzenlerinin ve arkadaşının yanı sıra Eskişehir'de 11 yaşında öldürülen Öznur Uluişden'in öğretmenin bu haklı mücadelede en önde yerlerini almaları, kadınların mücadelelerinin haklılığını bir kez daha kanıtladı.
 

Demet Bilgiç Arkadaşının Hesabını Sordu
Kadınlar sözler alarak kadın cinayetlerini durduracağını haykırdı. Devlete seslenen Tuğba Özbek'in arkadaşı da Özbek'in ölümünü anlatarak bunu hiçbir aklın almayacağını, devletin artık gereken tüm koruma önlemlerini alması gerektiğini dile getirdi.
 

Sanatçılar ve Yazarlar da Öldürülen Kadınlar İçin Yürüdü
Eylemin duyurusunu gazeteden görerek gelen Beren Saat ve platformun çağrısıyla eyleme katılan Nur Sürer de öldürülen kadınların hesabını sormak için yürüdü. Beren Saat, kadın cinayetlerine dur demek, kadın dayanışması için yürüyüşe katıldığını ifade ederken basın açıklamasının ardından konuşma yapan Nur Sürer; "Ayşe Paşalı bu devletin utancıdır. Erkeklerin sevgisi bu ülkede kadınları öldürüyor" diye konuştu.