Platform Bademlidere'de
27.5.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Çankaya Belediyesi'nin başlatmış olduğu "Önder Kadın Sağlıkçılar Projesi'nde" bugün Platformun çalışmalarını ve Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi" yönetmeliğini kursa katılan kadınlara anlattı.

Omuz Omuza Mücadele

Platformun Ankara Temsilcisi Elif Aydın Kadın cinayetlerini neden toplumsal bir sorun olarak gördüklerini, son dört yılda bu meselenin gerek basında, gerek toplumda algılanış biçiminin aşk, tutku, kıskançlık aşamasından "bir kadın cinayeti daha" şeklinde yansıltılmasının nasıl bir mücadeleyle ortaya çıktığını anlattı. Bütün kadınları birlikte omuz omuza bir mücadele yürütmeye çağırdıklarını söyleyen Aydın platformun Türkiye genelinde yürüttüğü davalardan, koruma yasasının etkin bir şekilde uygulanması için birlikte hareket etmenin önemli olduğunun altını çizdi. 

 
 
12 Maddede Korunma
 
Platform avukatlarından Özlem Sevinçli, platformun 12 madde haline getirdiği yönetmelikten bahsederek, o maddelerin uygulanması için nasıl bir çalışma yürüttüklerini, bu konuda Aile ve Sosyal  Politikalar Bakanlığının kendilerini doğrudan muhattap olarak aldığını ve yasanın şu an uygulanmayan maddeleriyle ilgili de yakın zamanda somut bir çalışma yapacaklarını söyledi. Salondaki tüm kadınlara, koruma yasasıyla hangi hakları elde ettiklerini aktarırken olası bir şiddet durumunda kendilerine doğrudan ulaşabileceklerini belirtti.