Dilber Keskin'in katili de indirimin peşinde
28.5.2013
20 Mayıs 2012 tarihinde, eski kocası tarafından 11 yerinden bıçaklanarak öldürülen Dilber Keskin'in 6. duruşması bugün (28.05.2013) Konya Adliyesinde görüldü. Dava, adli tıp raporunun gelmemesi üzerine 25 Temmuz 2013 tarihine ertelendi.

Koruma altındayken eski kocası tarafından 11 yerinden bıçaklanarak öldürülen ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun da takip ettiği, Dilber Keskin’in 6. duruşması bugün Konya Adliyesinde görüldü. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan da bir avukatında katılımıyla gerçekleşen davada bir önceki duruşmada,  kasten adam öldürme suçundan tutuklu olan Mehmet Yılmaz’ın mahkeme heyetine akıl sağlığının yerinde olmağını iddia etmesi üzerine Adli Tıp Kurumundan sağlık raporu alınması istenmişti . Adli tıp kurumdan rapor gelmemesiyle dava ertelenmişti. Bugün görülen davada da aynı şekilde adli tıp raporunun gelmemesi sebebiyle dava ertelendi ve katil bu kezde cinayeti işlediğini inkar etmeyerek , ’ Namusumu temizlemek için öldürdüm’ gibi ifadelerle indirim alma yollarını denedi.

 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun takip ettiği dava olduğu dava da, platform Dilber Keskin’in ailesi ile birlikte adliye önünde hesap sordu.
 
Dilber Keskin’in babası Fikret Keskin: Katil, bana bakacaksın yoksa seni öldürürüm dedi. Çocuğumun hiçbir suçu yoktu, sokak ortasında öldürdü. Korumamız olduğu halde bize yapmadığını bırakmadı. Arabamın camlarını kırdı, sırtımdan bıçakladı. Hiçbir suçumuz yok hala iftira ediyor. Tehdit ediyor.Başka anne babaların canı yanmasın, ömür boyu müebbet alsın , ateş düştüğü yeri yakıyor.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Hukuk Sorumlusu Gökçesu Özgül: Biz, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak 1 yılı aşkın süredir bu davayı takip ediyoruz. Kadınlar sırf kadın oldukları için, şiddet görmeden yaşamak, kendi hayatlarını sürdürmek için öldürülüyorlar. Devletin, bütün vatandaşlarını güvenlik içinde yaşatma yükümlülüğü vardır.Kaybettiğimiz kadınların aileleriyle yürüttüğümüz bu mücadele sayesinde kadın cinayetlerini durduracağız. Fatma Şahin bu cinayetlerin üstünü örtmeye çalışmakla, sansürlemekle ortadan kaldıramaz. Kadın cinayetleri manşetten inmeyecek.
 
Platfromun kurucularından ve Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun:Mahkeme salonunda bile ailemiz susturulmaya çalışılıyor. Ne hikmet ki koruma kararı alındığında polis ortada yokken, bugün polisler bizi kapıya kadar getiriyor. Bugün dava uzatılmamalıydı, adli tıbbın raporu gelmeliydi. Gelin bu katillere fırsat vermeyelim. Kadın cinayetlerine indirim yok diyen yargıtayın dediğini yapalım, devlet yetkilileri ve Fatma Şahin aile politikalarından vazgeçmeli. Fatma Şahin evliliği teşvik yasalarını uygulamaktan vazgeçmeli. Önce kadınların hayatını korumalı. Fatma Şahin diyor ki, kadın cinayetleri manşetten düşmeli. Başbakan bir kaç ay önce kadın cinayetlerini dile getirirken bir bakan nasıl böyle çelişebilir? Ailelerimizin feryadı, bizim mücadelemiz, kadın cinayetlerini her zaman manşette tutacak.
 
Dilber Keskin’in ablası Naciye Keskin : Devletten hakkımızı istiyoruz, hakkımızı arıyoruz. Neden rapor geri geliyor. Biz isyan ediyoruz. Ömür boyu müebbet istiyoruz.