Platform Gezi Parkı direnişinde
5.6.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, bugün (04.06.2013) sistematik eylemlerinden birini gerçekleştirdi. Galatasaray Meydanı'nda kortej oluşturan Platform, Gezi Parkı'na kadar halkın yoğun desteğiyle beraber yürüdü.

Bugün saat 19:00'da Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Galatasaray Meydanı'ndan başlayarak Gezi Parkı'na yürüyüş gerçekleştirdi. 1. haftasına giren direnişte başından beri yer aldıklarını belirten Platform, "Bizler bugün burada yalnızca ağaçlar için değil; öğrenciler, işsizler, kadınlar için direniyoruz." dedi.

Eylem sırasında kadınlar, halkın alkışları ve ıslıkları eşliğinde, "Taksim'i değil kadınları koruyun", "Kadınlara koruma katillere ağır ceza", "Taksim'i kazandık yaşam hakkını da kazanacağız", "Asla Yalnız Yürümeyeceksin", "Kadın katillerine indirim değil ağır ceza", "Kadın cinayetlerini durduracağız" sloganlarını attılar.

 
Halka saldıracağına kadınları koru
 
1 haftadır Taksim direnişinde olduklarını belirten Platfom "Hükümet kadınları korumak için yeterli polisi olmadığını söylüyor. Ancak görülüyor ki halk Taksimi, Gezi Parkı'nı korurken, hükümet halka on binlerce polisle, TOMA'larla, gazlarla saldırıyor. Polisleri Taksim'de halkın karşısına dikeceğinize, halka gazlarla, TOMA'larla, copla saldırtacağınıza, polisleri kadın katillerine karşı dikin. Taksim'i değil kadınları koruyun. Taksim'i gençlere, emekçilere, kadınlara kapatacağınıza, Gezi Parkı için sermayeye karşı direnen halka gazla, panzerle saldıracağınıza 6284 sayılı koruma kanununu uygulayın." dedi.
 
Fatma Şahin ve Yargıtay görevini yapsın
 
Yargıtay daha önce yaptığı "kadın katillerine ceza indirimi yok" açıklamasına rağmen öldürülen Naciye Kalyoncu'nun davasında açıklamasını çiğneyerek, katile indirimin en üst sınırdan verilmesini istedi. Platform, Yargıtay'ı göreve çağırarak açıklamasının arkasında durmasını istedi. 

Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in Burdur'da yaptığı açıklamada medyanın kadın cinayeti haberlerini manşet yaparak büyüttüğünü söylemesi üzerine Platfom, Şahin'e " Türkiye'de her gün 5 kadın kardeşimiz öldürülmeye devam ediyor.Sen hangi Türkiye'de yaşıyorsun Fatma Şahin ? Kadın cinayetlerini halktan gizlemeyin, gerçekleri açıklayın. Ancak kadınları koruyun, kadın katillerine ağır ceza verin." dedi.
 
Mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz
 
Kadınlar Gezi Parkı'na geldiği sırada, Platformun İstanbul Temsilcisi Fikriye Yılmaz konuşma yaptı. Kadın cinayetlerine karşı mücadeleye devam edeceklerini, devletin kadınları korumadığını aksine kadın katillerini koruduğunu belirtti. Tüm kadınlara sahip çıktıklarını belirten Yılmaz, bu mücadeleyi 3 senedir sürdürdüklerini söyledi ve tüm kadınları bu mücadeleye davet etti. 

Yılmaz'ın konuşmasının ardından "Faşizme Karşı Omuz Omuza" sloganı atıldı. Platform tüm taksim direnişçilerini selamladı ve eylem sona erdi.