Dilek'in katiline ceza indirimi verildi
7.6.2013
Dilek'in katiline ceza indirimi verildi Dilek Sökmen'in katili Mustafa Sökmen'e mahkeme iyi hal ve ağır tahrik indirimi uygulayarak ağırlaştırılmış müebbeti 18 yıla kadar indirdi.

 Dilek Sökmen öldürülmeden iki ay önce, sürekli şiddet görmesi nedeniyle boşanmak istediği eşinden ayrı yaşamaya başlamıştı. Cinayetten bir hafta önce, Dilek'ten boşanma davası için para alan Mustafa Sökmen, sokakta önünü kestiği Dilek Sökmen'e kurşun yağdırarak katletmişti.

Bugün, Dilek Sökmen'in cinayet davasının karar duruşması görüldü. Boşanmak istediği eşinden ayrı yaşayan Sökmen’in hayatında başka birinin olmasını indirim nedeni sayan mahkeme, ağırlaştırılmış müebbet cezasını “İyi hal indirimi” ile birleştirerek 18 yıla düşürdü. Yargıtay daha önce kadın cinayetlerine verilen indirim kararlarını eleştirmişti.
 
Şiddet görüyordu
Dilek Sökmen, eşinden sürekli şiddet görüyordu. Üstelik çalışmayıp evde oturan Mustafa Sökmen'in ihtiyaçlarını karşılamak için birkaç iş birden yapmak durumunda kalıyordu. Aksi takdirde eşinden yiyeceği dayağı biliyordu. Dilek daha önce de birkaç kez boşanmak istedi eşinden ama çocuğu için geri adım attı ve sineye çekti oğlunun babasının psikolojik ve fizyolojik eziyetlerine. Artık kararını vermişti, bu şiddeti artık yaşamak istemiyordu. Ancak bu kararın bedelini hayatıyla ödemek durumunda kaldı.
 
Karar kabul edilemez
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatı Gökçesu Özgül Sökmen’in katili hakkında verilen kararı eleştirdi ve şunları söyledi;
“Hakimler bunu birçok defa indirim gerekçesi olarak sayıyor ve buna yönelik cezalar veriyor. Yargıtay daha önce bu durumu eleştirmiş ve indirim yapmayacağını söylemişti. Ama Yargıtay da sözünde durmadı. Bu karar aldatan kadın öldürülmeyi hak ediyor demek. Bu kabul edilebilir değil. Hakimler de artık  kadın cinayetlerini toplumsal sorun olarak görmeliler.”
 

  • YAZAR
  • Editor