Tecavüz zanlısı dört asker serbest
19.6.2013
Bingöl'de tecavüz ve cinsel istismar ile yargılanan dört uzman çavuş dava sürecinde tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Bingöl’ün Solhan ilçesinde oturan 16 yaşındaki E.A, geçen ay Bingöl Cumhuriyet Bşsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak, 2 yıl önce uzman çavuş Y.A. tarafından kaçarılarak cinsel istismara uğradığını, daha sonraki tarihlerde defalarca uzman çavuş Y.A. ve arkadaşları İ.Y., M.T., M.K. ve soyadını bilmediği H. adlı uzman çavuşların cinsel istismar ve tecavüzüne uğradığını belirterek, söz konusu kişilerden şikâyetçi oldu. Başvurudan sonra açılan soruşturma kapsamında tutuklanan 4 uzman çavuşun bir üst mahkemeye yapılan itiraz sonucu tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı belirtildi.

Bingöl’de yaşandığı iddia edilen ve soruşturma konusu olan ve cinsel istismar ve tecavüz iddiaları ile ilgili E.A’nın avukatı Canan Çakabay, savcılığın olayı titizlikle araştırdığını ve soruşturmayla ilgili gizlilik kararı alındığı için soruşturmanın ne aşamada olduğunu bilmediklerini söyledi. Avukat Çakabay, müvekkili için de savcılıktan koruma isteminde bulunduklarını belirterek, bu yöndeki taleplerinin de kabul edilmesini umut ettiklerini söyledi.