Bingöl'de tecavüz kararına isyan ettiler
20.6.2013
Bingöl'de 2 yıl önce 16 yaşındaki E.A. adlı kıza tecavüz ettikleri gerekçesiyle tutuklu yargılanan 4 uzman çavuşun bir üst mahkemeye yapılan itiraz sonucu serbest kalması, kentte tepkilere yol açtı.

Solhan İlçesi'nde 16 yaşındaki E.A., geçen ay Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunarak, 2 yıl önce uzman çavuş Y.A. tarafından kaçırılarak cinsel istismara uğradığını, daha sonraki tarihlerde defalarca uzman çavuş Y.A. ve arkadaşları İ.Y., M.T., M.K. ve soyadını bilmediği H. adlı diğer uzman çavuşların cinsel istismar ve tecavüzüne uğradığını belirterek, söz konusu kişilerden şikayetçi oldu.

Başvurudan sonra açılan soruşturma kapsamında tutuklanan uzman çavuşlar Y.A., İ.Y., M.T. ve M.K.'nın bir üst mahkemeye yapılan itiraz sonucu tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması, Bingöl'de tepkilere yol açtı. Haberi duyanlar, twitter ve facebook üzerinden birleşerek Bingöl Adliyesi önünde toplandı. 

Burada toplanan yaklaşık bin kişi adına konuşan İHD Bingöl Şube Başkanı Mehmetcan İnce, kararın vahim olduğunu belirterek, "Bu gün adliyenin önünde toplanmamızın nedeni, çok vahim bir durumla karşı karşıya olduğumuz ve dünyada hiçbir vicdanın, hiçbir felsefenin, hiçbir dinin kabul edemeyeceği, hoş göremeyeceği bir vaka. Çocuk denilebilecek çağda, yaşta olan bir insana yapılan bu zulmü, bu durumu, yani hangi mahkeme bunu yargılar da böyle faillerini serbest bırakır. Bu nasıl bir adalettir? Böyle bir adalet olmaz. Yani böyle bir çifte standart olmaz. Böyle suçun cezasız kalması düşünülmemeli" dedi. 

Yapılan konuşmaların ardından kalabalık grup, slogan atarak valilik binasına kadar yürüdü. Valilik binasının bulunduğu Dörtyol Mevki'ine gelen kalabalık grup, olaysız dağıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan itiraz

Öte yandan soruşturma sürecini müdahil olarak takip eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca, tutuksuz yargılamaya itiraz edildi. 

Zanlılardan gelebilecek tehditlere karşı 16 yaşındaki E.A. için koruma kararı alındı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in talimatıyla Bingöl'e giden ekip, 16 yaşındaki E.A'ya cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla gözaltına alınan kişilerin tutuksuz yargılanmasına itiraz etti.

Ayrıca faillerden gelebilecek tehditlere karşı çocukla ilgili koruma kararı alındı. 

Faillerin çocuğu tehdit etmeleri, bulunduğu yere yaklaşmaları ya da iletişim araçlarını kullanarak temas kurmaları durumunda zorlama hapis cezası verilmesi kararlaştırıldı.