Kadınlar Kadıköy'de yürüdü
2.7.2013
Bingöl'de 16 yaşındaki E.A.'ya 4'ü uzman çavuş 8 kişinin tecavüz etmesi ve tecavüzcülerin serbest kalması üzerine bu gün (1.7.13) saat 19.00'da kadınlar Kadıköy'deki Boğa Heykeli'nden Yoğurtçu Parkı'na "Devlet tecavüzcüyü koruma, aklama, yargıla" diyerek yürüdü.

1 Temmuz'da saat 19.00’da Kadıköy Boğa Heykeli’nde eyleme başlandı. Eyleme; Gökkuşağı Kadın Derneği, Sosyalist Kadın Meclisleri, EMEP’li kadınlar, Halkevci Kadınlar, ÖDP’li kadınlar, EHP’li kadınlar, SDP’li kadınlar, İKD’li kadınlar, KESK’li kadınlar, İHD Kadın Komisyonu, TMMOB İKK Kadın Komisyonu, İMECE Kadın Sendikası, Yeni Demokrat Kadın, Anarşist Kadınlar ve İşçi Mücadelesinden Kadınlar katıldı.

Eylem başladıktan hemen sonra heykelin önünde basın açıklaması okundu. Basın açıklaması hem Türkçe, hem Kürtçe okundu. Açıklamada; E.A. davasının durumu anlatıldı ve tecavüzcülerin serbest bırakılmasının hukuksuzluğu anlatıldı. Ayrıca N.Ç. davasına ve Denizli’deki H.i.davasına da atıf yapıldı.

Açıklamanın ardından “Tecavüzcü askerler tutuklansın”, “Jin, jiyan, azadi”, “Gözaltında tacize tecavüze son” sloganları atılarak Yoğurtçu Parkı’na doğru yürüyüşe başlandı. Parka doğru gidilirken sokaktaki halk ve evlerindeki insanlar camlarından alkışlarla, ıslıklarla destek verdi.

Eyleme yaklaşık 100 kadın katıldı.