Gönül Dilekçi'nin 2. duruşması görüldü
11.7.2013
14 Ocak tarihinde boşanmak istediği eşi tarafından öldürülen Gönül Dilekçenin 2. duruşması bugün saat 10.00'da görüldü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu duruşma öncesi basın açıklaması gerçekleştirdi.

Platformun Ankara Temsilcisi Elif Aydın yaptığı açıklamada "Kadınlar hayatta kalmak için defalarca emniyete, savcılığa, ŞÖNİM'lere başvururken 1 Haziran'da Ethem Sarısülük'ü öldüren katil polis Ahmet Şahbaz özel koruma altına alındı. Koruma talep eden kadınların çağrılı koruma ile ölümüne seyirci kalınırken bir katile özel koruma verilmesini toplum vicdanı kaldırmayacaktır. Kadınların korunmaya değer dahi görülmediği coğrafyada haziran ayında öldürülen kadın kardeşlerimizin %75'i boşanmak istediği kocası tarafından öldürülmüştür." dedi.  

Gönül Dilekçi'nin ablası Dilek Demir

Ağır ceza istiyorum
Kardeşim sürekli ölümle tehdit ediliyordu. Umutları yıkıldı, hayalleri bitti. 2 çocuğu öksüz kaldı. Bu kişinin ağır ceza almasını istiyorum." şeklinde konuştu.    

Yine aynı bahane: "Beni aldattı"  

Duruşmada Gönül Dilekçi'nin katili Metin Cihangir savunmasını 11 sayfa yazılı olarak sundu. Pek çok kadın katilinin yaptığı gibi eşini kendisini aldatmakla suçladı. Facebook ve telefon iletilerinin incelenmesini talep etse de hakim tarafından bu talebi reddedildi. Mahkemede sanığın tutarsız ifadeleri dikkat çekti. Mahkeme sanığın tutukluluk halinin devamına karar verip duruşmayı 22.08.2013 tarihine erteledi.    

Tasarlama çok önceden başlamış    


Platform avukatlarından Evin Konuk dava sonrası yaptığı açıklamada şöyle konuştu : "Katil her zaman olduğu gibi erkeksi söylemine sığındı. Gönül'ün kendisini aldattığını iddia etti. Kendince bunu ispat etmeye çalıştı. Bir takım tutarsız deliller sundu. Gönül adına aaçtığı sahte facebook hesabını delil olarak göstermeye çalıştı. Bu durum tasarlamanın önceden yapıldığını gösteriyor." dedi.    

Gönül Dilekçi'nin babası Yusuf Dilekçi

Parkı korumak suç
Gönül Dilekçi'nin babası Yusuf Dilekçi duruşma sonrası Şirin Öğretmeni örnek gösterek, "8 yerinden bıçaklandı ve bıçaklayan 3 yıl ceza aldığı halde cezası işlenmedi. Ancak Gezi Parkı direnişçileri evlerinden alınıp anında tutuklandı. Bir tek bu ülkede hakkını arayanlar mı cezalandırılacak. Parkı korumak suç oldu, kadına şiddet göz ardı edildi. Bu ülkede adalete güvenmiyorum." dedi.