İndirim gerekçesine hakim bile tepki gösterdi
15.7.2013
13 Şubatta evlenme teklifini reddettiği için öldürülen hemşire Berna Özdemir'in 2. Duruşması bugün (12.7.2013) Hatay'da gerçekleşti. Sanık indirim alabilmek için psikolojik rahatsızlığı olduğunu iddia etti. İddiasını Mahkeme Heyeti bile gerçekçi bulmayarak tepki gösterdi.

 Hatay’da 13 Şubat günü reddettiği için öldürülen Berna Özdemir’in ikinci duruşması için kadın örgütleri ve Özdemir ailesi bir araya gelerek kadınlar için adalet taleplerini yineledi. İlk duruşmada Hatay Barosu kadın Komisyonu’nun da müdahil olduğu davaya baro avukatlarının yanı sıra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ile Samandağ Kadın Emeği Derneği adına Selva Oruç da katıldı.

 

İndirim için yeni bahane

Bir önceki duruşmada Berna’yı defalarca bıçaklayarak öldüren Mustafa P. İndirim alabilmek için, Berna’nın ailesinin Alevi olması ve kendisinin Sünni olması gerekçesi ile kızları ile evlenmelerine izin vermediği yönünde ifade verdi. Ancak sanığın ifadesindeki çelişki mahkemede konuşan Özdemir ailesinin ifadeleri ve mahkeme heyetinin soruları karşısında daha ilk duruşmada ortaya çıkmıştı.

 

Sanık bu seferde cezai indirim alabilmek için pek çok kadın cinayetinin faili gibi akıl ve ruh sağlığının yerinde olmadığını söyledi. Mahkeme heyeti sanığın son derece normal göründüğünü belirterek Akıl ve ruh Sağlığı Hastanesi’nde on gün müşahade altında tutularak gerekli raporun aldırılmasının yeterli olduğunu belirtti. Dava 22 ağustos tarihine ertelendi.

 

Mahkeme heyetinin bu tutumu, benzer gerekçelerle uzatılan, yâda indirim verilen yargı süreçleri açısından emsal niteliğinde. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu kurulduğu günden bu yana kadın cinayetlerinin önlenmesi için caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğine ve adaletin kadınların lehine işlemesi gerektiğine dikkat çekmeye devam ediyor.  

 


  • YAZAR
  • Editor