İntihar süsü verilen cinayetler
7.2.2013
Kadın intiharlarının sıkça yaşandığı Batman'da bugünlerde de durum pek farklı değil. Son 10 günde 8 intihar teşebbüsünün olması gözleri yine Batman'a çevirdi.

Kentte geçtiğimiz hafta tarlada bir ağaca asılı halde bulunan 11 yaşındaki Z.E'nin bedeni bölgedeki intihar vakalarını yeniden gündeme getirdi. Bölgede 2011 yılından bu yana artan kadın intiharları, mücadele yürüten kadın örgütleri tarafından da yakından takip ediliyor. Batman'da kadına yönelik baskının her geçen gün arttığına dikkat çekilirken intihar vakalarının yoksa cinayet mi olabileceği tartışmaları yaşanıyor.Töre cinayetlerine verilen ağırlaştırılmış cezalardan beri yöntem değişmiş durumda. Artık gidip öldürmek yerine cinayetlere intihar izlenimi vererek kadınları katletmek daha işe gelir vaziyette. Z.E'nin katledilişi de intihar süsü verilmiş bir cinayeti akıllara getiriyor. Erkek şiddetinin son noktası kadının katledilişiyken bugün katiller cinayetleri intihar gibi göstererek ceza almamaya çalışıyor. İntihar edenlerin aileleriyle yapılan görüşmeler de ölümlerin zorla gerçekleştirildiği iddiasını destekliyor.


İntihar Yaşı Düştü
Batman'da faaliyet gösteren Kadın Merkezi Vakfı'ndan yapılan açıklamada 'İntihar vakalarında yaş seviyesi çok düşmüş durumda. Eskiden 20'li yaşlardaki ya da evli kadınlar intihar ederken şimdilerde üniversiteye hazırlananlarda, kız çocuklarında da rastlanıyor.' denilerek her yaştan kadının sadece kimliklerinden kaynaklı baskıya maruz kaldığı belirtildi.Bölgede şiddet gören kadınlar arasında da intihara teşebbüs edenler oluyor. Ailelerinden, sevgililerinden baskı gören kadınların sonları ölüm olurken, cinayetler intihar ya da kaza süsü verilerek basına yansıtılıyor. İşlenen cinayetler kayıtlara nedeni bilinmiyormuş gibi geçiriliyor.