"Tecavüze uğradım" dedi ceza aldı
20.7.2013
Dubai'de polise başvurup tecavüze uğradığını söyleyen kadın 'evlilik dışı ilişkiye girdiği' gerekçesiyle 16 ay hapis cezası aldı.

Norveçli 24 yaşındaki kadın Marte Deborak Dalelv, Dubai’de iş arkadaşı tarafından tecavüze uğradığını söyledi ancak ‘evlilik dışı ilişkiye girdiği’ gerekçesiyle 16 ay hapis cezasına çarptırıldı.

2011 Mart ayında Katar’da mobilya tasarımıyla ilgili iş bulan Dalelv, üç ayda bir komşu Dubai’ye geçiyordu.

Dalelv, Norveç’te yayınlanan VG gazetesine başına gelenleri, şöyle anlattı: “Uzun bir akşam oldu, çok içtik. Otele geldiğimizde sarhoş olduğumu anlayıp, erkek meslektaşımdan iyi niyetle beni odama çıkarmasını istedim ama beni kendi odasına çıkardı. Girmek istemeyince, zorla kucaklayıp içeri soktu. Bana yatağında yatabileceğimi, kendisinin kanepede yatacağını söyledi. Ertesi sabah uyandığımda kıyafetlerim gitmişti, yüz üstü yatıyordum. Boynumdan başımı aşağıya bastırdı. Kapı çaldığında, çenemi tutmamı söyledi; eşyalarımı alıp kaçtım. Arkamdan bağırdı, ‘Unutma, böyle olmasını sen istedin’ dedi.” "Doktor tecavüz teşhisi koymak istemedi."

Dalelv, Dubai polisine şikâyette bulunduğunda iki saat sorgulandığını söyleyerek: “Doktor, acı ve yaralarıma karşın tecavüz teşhisi koymak istemedi.” dedi. Sonrasında tutuklandığını, başka bir tutuklunun telefonundan ailesi ve büyükelçiliği aradığını söyleyen Norveçli kadın, alkol kullanmak, yalan beyanda bulunmak ve evlilik dışı ilişkiye girmekten 16 ay hapis cezası aldı. Dalelv, pasaportu alındığı için eylül ayındaki duruşmaya kadar Dubai’den ayrılamıyor.

Kimliği açıklanmayan adama da evlilik dışı ilişki nedeniyle dava açılmış, ancak tecavüz suçlaması bulunmuyor.