Kadınlar Platform toplantısında buluştu
22.7.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün İstanbul'da saat 12.00'da onlarca kadının katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi.Toplantıya kadın cinayetine kurban giden Muhterem Göçmen'in annesi ve ablası da katıldı.Genel bir değerlendirme ile başlayan toplantıda, Platformun hazırlayacağı Tv programına dair kadınların görüş ve önerileri konuşuldu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün saat 12.00’da onlarca kadının katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

Genel bir değerlendirme ile başlayan toplantıda devletin kadınları koruyacak polis kuvvetine sahip olmasına rağmen hala öldürülüyor olması durumuna dikkat çekildi. Gezi direnişiyle birlikte kadınların daha duyarlı hale geldiğinden  ve Platforma başvuruların daha çok artığından söz edildi ve Gezi sürecinde yaşanan hukuksuzluğu kadınların yıllardır yaşadığına değinildi.  

Plaform Genel Temsilcisi Gülsüm Kav kadınların kendi hayatlarına dair karar vermek istediklerinde öldürüldüğünü vurgulayarak; "Davalara müdahil olduğumuz andan itibaren dava süreci değişiyor. Bütün davalarda indirim yolunu kapatıyoruz" dedi.  

Kadın cinayetleriyle Gezi direnişinde şehit düşen Ethem’in öldürülmesinin benzerliğine değinen Platform Avukatı Gökçesu Özgül: “ Şiddet şiddeti doğuruyor. Devlet şiddeti bu kadar meşru kılmasaydı toplumdaki şiddette bu kadar yaygınlaşmazdı “ diyerek sözlerini bitirdi.

Muhterem Göçmen'in ailesi de toplantıya katıldı 

Kız kardeşimizin katilinin eline o bıçağı savcı verdi

Toplantıya cinayete kurban giden Muhterem Göçmen’in annesi ve ablası da katıldı. Muhterem Göçmen’in ablası kardeşinin tasarlanarak öldürüldüğünü vurgulayarak “Katil yalnızca 1 saat emniyette tutuluyor. Platform savcının yargılanması için de Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)’na dava açacak. Katil Muhterem’in patronunu arıyor ve ‘reklamın iyisi kötüsü olmaz.Muhterem’i orada öldüreceğim’ diyor. Bu ülkede adalet kalmamış. Polis halka gaz sıkıyor saldırıyor ama benim kardeşimi korumadı. Kardeşimin öldüren katilin eline o bıçağı savcı verdi” dedi.

Muhterem’in annesi de devletin kadınları korumadığına değinerek “Polise gittik de ne oldu? Katilin ölmesi tabiî ki adalet değil. Sadece içeriden çıkmasın istiyorum” dedi.Platform Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ise konuya ilişkin “ HSYK’ya savcıyla ilgili suç duyurusunda bulunacağız. Katilin de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını sağlayacağız.” şeklinde konuştu.  

Platform TV programı hazırlayacak


Toplatının diğer bir gündemi ise Platformun hazırlayacağı TV programıydı. Kadınlar TV programına dair  görüş ve önerilerini dile getirdi. Programda mutlaka hak arayan ailelere ve koruma altındaki hak arayan kadınlara yer verilmesi gerektiği konuşuldu. Kadınların öldürülmemesine doğru giden yolun tartışılacağı bir program olması gerektiği konusunda ortaklaşıldı. Devleti göreve çağıran, çözüm yollarını gösteren, umut veren, cesaret veren bir program olması gerektiği de konuşuldu.

Toplantıya Yarın TV çalışanları da katıldı ve programın Yarın TV’de yapılmasını önerdiler.  

Kadıköy'de yapılacak eylemin ayrıntıları konuşuldu


3 senedir düzenli olarak eylemler yapan Platformun önümüzdeki hafta Kadıköy’de yapacağı eylem için yürüyüş güzergahı belirlendi ve eylemin forumlarda duyurulacağı belirtildi. Eylemin önümüzdeki hafta Cuma günü saat 19.00’da ve aynı hafta içinde Eskişehir, Ankara, Bursa, İzmir olmak üzere 4 ilde de yine eylemler olacağı söylendi.

Ayda bir toplantı yapılması kararı alınarak toplantı bitirildi.