Platform İzmir'de toplandı
25.7.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün İzmir'de TÜMTİS sendikasının toplantı salonunda toplandı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün (25 Temmuz Perşembe) İzmir’de toplantısını gerçekleştirdi. Saat 18:30’da TÜMTİS toplantı salonunda toplanan Platform, önümüzdeki döneme ilişkin planlamalarını konuştu. Toplantıya kadın cinayeti sonucu hayatını kaybeden ve davasını Platform’un takip ettiği Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer ile koruma hakkı mücadelesi veren kadınlar da katıldı.

Toplantı genel bir değerlendirmeyle başladı. Kadınların korunmadığı, kadın cinayetlerinin arttığı belirtildikten sonra, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak yürütülen mücadele değerlendirildi. İzmir’den Uşak’a gidilerek geçtiğimiz hafta öldürülen Hatice Palta’nın ailesine yapılan ziyaret, takip edilen davalar, Platform’un bir TV Programı’nın yapılması, haftalık eylemler konuları gündemleri oluşturdu.

Platform toplantıları yayılacak
Platform toplantısına katılan kadınlar, Platform’u daha çok duyurmak için önerilerde bulundu. Kendi oturdukları bölgelerde, mahallelerde toplantılar düzenlemek üzere görev alan Platform üyeleri, önümüzdeki günlerde Platform’u büyütecek çalışmaların neler olması gerektiğini değerlendirdi. Platform eylemlerinden önce çeşitli bölgelerde stantlar açılarak eylemlere çağrı yapılması ve Platform’un tanıtılmasına karar verildi. Eylül ayında kermes düzenlenmesi, İzmir Fuar’ında stant açılması, Platform eylemlerinin İzmir’de düzenlenen forumlarda duyurulması, Platform kokartlarının yaygın şekilde yapılmasına başlanması kararları alındı. Ayrıca İzmir’de Platform’un bir bürosunun olmasına duyulan ihtiyaç nedeniyle, belediyelerle bu konuda görüşmeler yapmak üzere görev dağılımı yapıldı.

TV Programı tartışıldı
Toplantıda, Platform’un önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığı TV Programı üzerine öneriler de tartışıldı. Programın kadınların haklarını öğrenmesini sağlaması gerektiği belirtildi. Öldürülen kadınların ailelerinin, koruma hakkı mücadelesi veren kadınların, Platform temsilcilerinin konuşmalarına yer verilmesi, kadın cinayetlerinin önlenmesi için yöntemlerin tartışılması da öneriler arasındaydı. Ayrıca, yapılacak programın, çeşitli bölgelerde toplanılarak birlikte izlenmesinin verimli olacağı değerlendirildi.

Platform’un iki haftada bir yaptığı eylemler de değerlendirilerek, önümüzdeki eylemin 27 Temmuz Cumartesi günü 18:30’da Konak Kemeraltı Girişi’nde yapılacağı konuşuldu. Toplantıda ayrıca, eylemin olmadığı haftalarda Platform toplantısının yapılması gerektiğine karar verildi.