Platform Bursa'da #direnhamile eylemi yaptı
27.7.2013
Bugün Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun 4 ilde birden eş zamanlı olarak düzenlediği eylemlerden biri de Bursa'da saat 19.00'da Havuzlu Park'ta gerçekleşti. TRT'de katıldığı programda, Ömer Tuğrul İnançer'in hamile kadınlara yönelik yaptığı açıklamaları protesto etmek için eylem yapan kadınlar: "AKP elini bedenimden çek." dedi.
Yapılan eylemde halka seslenilerek hem Temmuz ayında tekrardan yükselişe geçen kadın cinayetleri hem de devletin kanalı TRT’de hamile kadınlara yönelik aşağılayıcı açıklamalarda bulunan Ömer Tuğrul İnançer protesto edildi.
 
"Buyurdular ki hamile kadınlar sokaklarda gezmeyeceklermiş"
 
Platform adına konuşma yapan Bursa Platform Temsilcisi Elif Karan: “Pek çok kadın kardeşimle birlikte burada bulunuyorum. Yine televizyonda bir açıklama üzerine buradayız. Bu sefer de buyurdular ki; hamile kadınlar sokaklarda gezmeyeceklermiş, vay efendim hamile kadınlar sokakta yürümemelilermiş. AKP Hükümeti daha ne kadar kadınların hayatlarına yaşam haklarına karışacak bilmiyoruz ve hesap sormak için bugün buradayız.
 
Ey AKP Hükümeti, sen bizim ne zaman doğuracağımıza, ne zaman sokağa çıkacağımıza, nerde ne giyip ne diyeceğimize karışacağına önce öldürülen kadın kardeşlerimizin hesabını sor. Bu ülkede kadınların ne zaman dışarıda gezip gezmeyeceğine karışılırken tecavüzcü ve kadınları öldüren erkekler salıveriliyor, ellerini kollarını sallayarak sokakta geziyor.  Temmuz ayında, haziran ayından bu yana nasıl Taksimde AKP Hükümeti kendine muhalefet edenleri, parkına, ağacına sahip çıkanları gazıyla copuyla öldürüyorsa ölümüne saldırıyorsa temmuz ayında da erkekler kadınları öldürdü.” diye konuştu.
 
"İndirim yollarını kapatmaya devam edeceğiz"

Okunan basın açıklamasında ise Platform olarak; kadın katillerine caydırıcı cezalar verilene kadar, etkin koruma sağlanıncaya kadar adalet mücadelesi verileceği, müdahil olunan davalarda süreci değiştirmeye ve indirim yollarını kapatmaya devam edileceği vurgulandı.
 
Yapılan basın açıklamasının ardından eylem sonlandırıldı.