Kadınları korumadı öğrenciyi de korumayacak
26.7.2013
Üniversite öğrencisi genç kadın Ecenur Şeker'in polisin üniversiteye girmesi konusunda yazmış olduğu yazıyıı sizlerle paylaşıyoruz.

 İş kadınları korumaya geldiğinde “memur azlığı”ndan dem vuran hükümet, üniversitelere polisin sokulması söz konusu olduğunda hiçbir imkandan kaçınmıyor!

Günde 5 kadının öldürüldüğü Türkiye'de , kadınları korumak adına elverişli düzenlemeler yapmayan hükümet , kadınları adeta ölüme mahkum ediyor. Her söyleminde kadınların nasıl yaşaması gerektiği konusunda emirler veren Başbakan , kadınların korunması konusu önüne geldiğinde tatmin edici bir açıklama yapamıyor.

Kadınlar hayatlarına dair karar almak istedikleri için öldürülüyor


Hayatına dair en ufak bir karar alma hakkını bile kullanamayan kadın bu istekleri uğruna ölüme sürükleniyor.Kendisini korumak için devletin imkanlarını kullanmak isteyen kadın her defasında hüsranla karşılaşıyor.Yürürlükteki 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Yönelik Kanunun'a rağmen çoğu kadın koruma kararını dahi rahatça alamıyor.

Polisin ise kadına karşı tutumu hep aynı


Bu sistemle başvurduğu polisten “ölsen de kurtulsak” , kocandır döverde severde” gibi cevaplar alan kadın birebir koruma isteyemiyor bile.Başbakanın ise bu konuda yaptığı “yeterli polis memurumuz yok” şeklindeki açıklamaları işleyen sistemin ayrı bir yüzünü gösteriyor.

Gezi'ye gelince binlerce polisiyle sokağa dökülen Emniyet teşkilatı iş kadını korumaya gelince polis bulamıyor!
Bizler geçtiğimiz 2 aylık süreçte gördük ki devletin yeteri kadar poliside, maddi imkanı da var! Kadınları korumayan polis , demokratik haklarını kullanan halka tüm gücüyle saldırıyor. Ancak ne yazık ki aynı kararlılık ve duruşla katillerin karşısına çıkmıyor.

“Palalı gençlik istemiyoruz. Bu nedenle üniversitelere polis sokacağız!”

Gezi direnişiyle sokağa çıkan topluluğun büyük çoğunluğunu da öğrenciler ve kadınlar oluşturuyor. Kadınları zaten korumayan , erkek egemen sistem çerçevesinde siyaset yürüten hükümet, şimdide öğrencileri baskı altına almak amacıyla üniversitelere polisi sokma planları yapıyor. Polis, asıl görevi kadınları ve halkı korumakken, yapılmak istenen yeni düzenleme ile üniversite öğrencilerinin başına musallat edilmeye çalışılıyor.

Ethem'in, Ali'nin katili polis üniversiteye giremez

Başbakanın büyük bir hevesle yapmak istediği düzenleme ile üniversiteler bilim yuvası olmaktan çıkartılıp Ethem'i öldüren, Ali'yi öldüren katillerin yuvası haline getirilmeye çalışılıyor.Başbakanın “palalı gençlik istemiyoruz buyüzden üniversitelere polisi sokacağız” şeklindeki söylemi de Akp hükümetinin üniversite öğrencilerine bakış açısını açıkça ortaya koyuyor.

Kadınlar öldürülmemek için, öğrenciler özgürlük için sokaklarda


Nasıl ki kadınlar öldürülmemek için sokağa çıkıyorsa, üniversite öğrencileri de daha özgür bir üniversite, eşit hakların olduğu bir üniversite, bilim üretilen bir üniversite, iş adamlarına peşkeş çekilmeyen bir üniversite istemi ile sokaklara çıkıyor. Kadınları ölümden korumayan polis, Ali'yi öldürerek katil maskesini de iyice yerleştiriyor yüzüne.Kadınların ölümleri karşısında gözlerini kapatan polis , öğrencilerin susturulması için cinayet işlemekten geri kalmıyor.

Bugünün bahanesi “Bütün polisler Taksim'de” , yarının bahanesi “Bütün polisler üniversitelerde”


Temmuz ayında öldürülen kadın kardeşimiz Muhterem, koruma kararı olmasına rağmen , devlet onu korumadığı, polis onu korumadığı için kocası tarafından öldürülmüştür. Yardım istediği karakoldan “tüm polisler taksimde” denerek evine gönderilen Muhterem'in ölümüne bu bahane neden olmuştur. Şimdi ise yapılmak istenen polisin tüm gücüyle üniversitelere sokulması ve öğrencilerin üzerinde bir baskı oluşturulmasıdır. Artık kadınlara gösterilecek bahane “tüm polisler üniversitelerde” olacaktır.

Akla gelen sorular !


Bir kadını dahi koruyamayan polis üniversitelerde ne gibi bir faaliyet gösterecektir? Kaldı ki üniversitelerde bu tür bir oluşuma gerek var mıdır? Bugün sokakta öğrencilere var gücüyle saldıran polis yarın kampüs binasında öğrenciyle nasıl bir ilişki içine girecektir? Bu sorulara verilecek cevap üniversitelere nasıl baktığınıza bağlıdır. Üniversiteler özgürlük, eşitlik, demokrasi ve bilim yuvasıdır. Akp zihniyetinin tamda ortadan kaldırmak istediği kavramlardır bunlar. Üniversiteler en özgür , en demokratik , herkesin eşit olduğu, bilim üretilen yerlerdir. İşte tamda bu sebeplerle polisin üniversitelerde işi yoktur! Üniversitelerin varlığını bu şekilde sürdürebilmeleri için YÖK kapatılmalı , polis üniversitelerden elini çekmelidir! Polis üniversitelerden elini çekecek asıl görevi olan halkı korumaya geri dönecektir, bunu ilk olarak kadınları koruyarak göstermelidir.