Kadınlar Kadıköy'de AKP'ye karşı yürüdüler
27.7.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün 4 ilde AKP'nin düşmanı politiklarına karşı meydanlaraydı. İstanbul'da yapılan eylem için bugün kadınlar Kadıköy Boğa heykelinde buluştular.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu sistematik eylemlerini sürdürüyor. Kadınlar İstanbul'da Kadıköy'de 19.00'da Boğa heykelinde buluştular. Eylemde Kadınlar Çetesi, Abbasağa, Yoğurtçu ve diğer forumlarından kadınlar "diren hamile" diyerek yürüdüler.

"AKP'nin kadın düşmanlığına karşı diren hamile" yazılı pankart taşıyan kadınlar, "AKP elini bedenimden çek", "AKP'ye karşı diren hamile", "Kadın düşmanlarından hesap soracağız", "Kadın cinayetlerini durduracağız", "Yaşasın kadın dayanışması" sloganlarını attılar.

Kadınlar karınlarına balon koyarak temsili hamile oldular. 

Hamile kadınlara sokak yasak ama kadın katillerine serbest


TRT 1'deki ramazan programında konuşan Ömer Tuğrul İnançer "Hamile kadın sokakta gezmez, terbiyesizliktir" dedi. Platform eylemde : "Kadınları eve kapatmak isteyen AKP hükümeti kadınlara hiçbir alanda olanak sağlamazken, yalnızca kadın bedeni üzerinden yaptığı politikalar kadın cinayetlerinin de artışına sebep oluyor. Temmuz ayında artan kadın cinayetlerinde devlet şiddetinin meşru kılınması nelere yol açıyor, gördük" dendi.

TRT özür dilesin

Karınlarına balon ve yastık koyarak temsili hamile olarak yürüyen kadınlar, TRT'nin kadınlardan özür dilemesi gerektiğini söyledi. Her konu üzerine ceza kesen RTÜK'ün neden TRT'ye uyarı yapmadığı kadınlar tarafından sorgulandı.

Devlet kadın katillerini yargılasın

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fikriye Yılmaz yaptığı konuşmada Ömer Tuğrul İnançer'in açıklamalarının kadın düşmanlığı olduğunu söyledi. Yılmaz : "AKP hem 5 çocuk doğurun diyor hem de evden çıkmayın diyor. Biz kadınları nasıl bir çözümsüzlüğe sürüklüyor AKP ? Kadın tacizcileri, tecavüzcüleri serbest bırakılırken, kadın katillerine indirim verilirken AKP neredeydi ?" şeklinde konuşmasına devam etti.

Öldürülen kadınların aileleri de yürüdü

Öldürülen Mehtap Bülbül'ün annesi Yeter Bülbül ve öldürülen Muhterem Göçmen'in ablası Çiğdem Evcil de Platformla birlikte yürüyerek kadın düşmanı AKP'den hesap sordu. Mehtap Bülbül'ün annesi Yeter Bülbül, "Adalet istiyorum" derken Muhterem Göçmen'in ablası Çiğdem Evcil, "Kardeşimin ölümünden sorumlu olan savcı yargılansın" dedi.

AKP'nin tek siyaseti, kadın bedeni


Platform eylem sırasında AKP hükümetinin kadınların yalnızca bedenleri üzerinden siyaset yapmasına tepki gösterdi. Yapılan basın açıklamasında şunlar söylendi : "Kadın politikası, “beş çocuk”tan ibaret olan AKP, biz kadınları çözümsüz bırakıyor. Kadınların bu toplumda söz hakkına sahip olmasına, siyasetin içinde yer almasına karşı çıkıyor. AKP kadınların ne eğitimiyle, ne istihdamıyla, ne de yaşam hakkıyla ilgileniyor. Kadınların esas sorunları bunlardır. Kadınların kürtaj hakkına saldıran AKP, kadınların iş gücüne katılım oranın %30 olmasını ilerleme olarak görüyor. Kadınları eve kapatmak için esnek çalışmayı uygulamaya sokmaya çalışıyor. Ama kadınların çalışmak istediğinde, boşanmak istediğinde öldürülmesi gerçeğine tamamen göz yumuyor."

 
Basın açıklamasını okuyan Platform üyesi Ecenur Şeker şunları söyledi : "Uşak’ta Hatice Palta kardeşimizin kocasından boşanmasının karşılığı çocuğunu emzirirken öldürülmek oldu. Hatice’nin ölümünden sorumlu olan, günlerce Taksim’de polise nöbet tutturan ama bir kadını korumak için bir polisi fazla gören devlet kurumlarıdır." Şeker, "Hak arayan aileler ve kadın kardeşlerimizle omuz omuza verdiğimiz mücadeleyle kadın cinayetlerini durdurmak için gerekli caydırıcı cezalar ve önlemler hayata geçene kadar meydanlardayız" diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.
 
Kadınlardan eylem sonrası forum
 
Kadınlar sokaklarda olmaya devam edeceklerini eylem sonunda duyurdular. 27 Temmuz Cumartesi günü de 18.00'da TRT binası önünde olacak kadınlar yaptıkları forumda eylemi planladılar.
 
Planlamanın ardından da kadınlar Yoğurtçu ve Abbasağa forumlarına geçerek dağıldılar.