Trans kadın evinde öldürüldü
29.7.2013
Çiçekçilik yapan Gaye adlı trans kadın evinde öldürüldü. İstanbul LGBTT'den Kırancı "Nefret suçları yasasının artık çıkması lazım" diyor. Gaye, yedi ayda öldürülen dördüncü trans kadın.

İstanbul’da Gaye adlı bir trans kadın Beyoğlu Aynalıçeşme’deki evinde öldürüldü.

İstanbul LGBTT’den Ebru Kırancı, Gaye’nin nasıl öldürüldüğünün otopsinin ardından açıklanacağını söyledi. Konuyla ilgili bir avukat görevlendirdiklerini ve davanın takipçisi olacaklarını belirtti.

Nefret suçları yasasının bir an önce çıkması gerektiğini ifade eden Kırancı, şöyle konuştu:

“Gaye Kadıköy’de bir çiçekçi dükkanı açmıştı. 15 senedir sevgilisi vardı, birlikte yaşıyorlardı. Üç gün önce karşılaşmıştık. O gece öldürülmüş, dün de evden cenazesi çıkmış.

“Bir tane daha nefret cinayeti ama katil kim? Nefret suçları yasasının artık çıkması lazım. Hayat bu kadar ucuz mu?

“İstanbul LGBTT olarak bir avukat görevlendireceğiz ve davanın takipçisi olacağız. Polis cinayet şekliyle ilgili bir açıklama yapmadı. Dün evine gittiğimde, Gaye’nin komşuları boğularak öldürüldüğünü söyledi ama bu otopsiden sonra kesinlik kazanacak.”

Yedi ayda dört nefret cinayeti

Bu senenin başından beri toplam dört trans bireyin öldürüldüğünü, 11 trans bireyin fiziksel saldırıya uğradığını söyledi.

2012’de altı trans birey nefret cinayetiyle öldürüldü.

2013 Temmuz sonu itibarıyla ikisi İstanbul’da, biri Kuşadası, biri de Düzce’de dört trans birey ve iki eşcinsel erkek öldürüldü. 


  • YAZAR
  • Editor