Peki, kadın cinayetleri?
3.8.2013
Temmuz ayında kadına yönelik şiddetteki ciddi artış nihayet hükümetin de dikkatini çekti ancak yine gelenek bozulmadı. Kadınlar meydanları doldurmadan hükümet tek bir adım bile atmadı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin cinsel suçlarla ilgili yeni düzenleme yapacaklarını açıkladı. Düzenleme taciz, tecavüz gibi suçlarda cezaların %100 arttırılmasını öngörüyor.

Halkına şiddet uygulamaktan çekinmeyen AKP hükümeti, Gezi Direnişi ile birlikte fütursuzca devlet şiddetini meşrulaştırmaya devam ediyor. Bu çabasının sokaklardaki yansıması ise, forumlarla örgütlenen, her yeni güne daha direngen uyanan bir halk oldu.

Bir hükümetin halkına bu kadar şiddet uyguladığı bir dönemde erkekler de kadınları öldürmeye, tecavüz etmeye devam ediyor. Temmuz ayı bir günde dört kadının dört farklı ilde öldürüldüğü anlara şahit olduğumuz ay olarak tarihe geçti. 2013 yılı içerisinde Adalet Bakanlığı verilerine göre cinsel suçlar %45 arttı. Sadece temmuz ayında 20 kadına tecavüz edildi,18 kadın öldürüldü, 19 kadına cinsel tacizde bulunuldu. Bingöl, İzmit, Sakarya, Siirt gibi iller, 18 yaşından küçük kız çocuklarının istismar edildiği ve ardından tecavüzcülerin adeta ödüllendirilerek salıverildiği iller olarak tarihe geçti. Her gün bu illere yenileri eklenmeye devam ediyor. 

Bakanlık nihayet konuştu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı uyguladığı politikalarla kadına yönelik suçları görmezden geliyor. Bir yandan da halkın tepkisini alan davalara müdahil olmakla yetinerek, sözde kadınların yanında olduğu imajı çizmeye çalışıyor. Adalet Bakanlığı’nın ise kadın cinayetleri ve cinsel suçlar artarken ağzını bıçak açmıyordu. Nihayet Sadullah Ergin de konuştu. Ergin, cinsel suçlarda verilecek cezaları %100 arttırmayı planladıklarını açıkladı. 

Kadın örgütlerini dinlemek zorunda kaldılar

Başta Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olmak üzere, pek çok kadın örgütü, yıllardır kadına yönelik taciz, tecavüz ve kadın cinayetlerine karşın caydırıcı cezalar verilmesinin önemine dikkat çekiyor. AKP hükümeti ise aile politikalarıyla kadını korumak şöyle dursun, yapılan açıklamalarla kadını eve hapsetmenin koşullarını yaratmaya çalışıyor. Politikalarının ikiyüzlülüğü sadece kadına yönelik şiddete dair verilere bakıldığında bile ortada. Tecavüze uğrayan kadınların %80’i aile bireylerinin veya yakınlarının tecavüzüne uğradı. Haziran ayında öldürülen kadınların ise %75’i kocaları tarafından öldürüldü.  Binlerce tecavüz dosyasına takipsizlik kararı verildi. Tutuksuz yargılanan sanıkların cezaevine konulabilmesi için onlarca eylem yapılması gerekti.  Ancak kadın mücadelesi hükümeti 6284 sayılı Kadının Korunması ile ilgili yasayı çıkarmak zorunda bıraktığı gibi cinsel suçlar konusunda da yeniden harekete geçirdi. 

Platform Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Ergin’in açıklamalarını değerlendirdi:

Bu düzenleme kadın hareketinin yıllardır talep ettiği, olması gereken yasal düzenlemedir. Ancak yetmez, bu yapılan düzenlemeyi tüm kadına yönelik şiddet suçlarında yapmak gerekmektedir, başta kadın cinayetleri olmak üzere, kadına yönelik şiddet suçu bir insanlık suçu kabul edilerek benzeri ağırlaştırıcı, caydırıcı cezalar düzenlenmelidir. 

Bakanlığın yapmayı planladığı düzenlemeler: 

- Taciz suçunun 3 aydan 2 yıla kadar sınırları asgari 4,5 ay, azami 3 yıl olarak değişiyor.
- Basit cinsel saldırı suçunda ceza limiti 2 ila 7 yıl aralığından 4 yıl-10 yıl aralığına çıkarılıyor.
- Nitelikli cinsel saldırı suçlarında 7 ile 12 yıl arasındaki hapis cezası 10 ile 20 yıl olarak düzenleniyor.
- 3 yıl ile 8 yıl aralığında olan çocuk mağdurların cinsel saldırı suçuna uygulanacak ceza 6 ile 10 yıla çıkarılıyor.
- Nitelikli cinsel saldırı fiillerinde 8 ila 15 yıl arasında olan hapis cezası da 12 ila 20 yıl arasına çekiliyor.
- Ensest ilişki tanımıyla birlikte TCK'ya giriyor. Ceza ise 5 ila 12 yıl arasında değişecek.
- Mağdurun, beden ve ruh sağlığı için adli tıptan raporu uygulamasına son veriliyor.
- Çocuklarını zorla evlendiren ya da baskı yapan ebeveynler için de 1 ila 3 yıl ceza getiriliyor.
-Cinsel suçların cezalarının infazında "terör tarifesi" öngörülüyor. Normalde bu suçlarda,3'te 2'si infaz ediliyor. Terör suçlarında ise infaz verilen cezanın 4'te 3'ü.