Platform İzmir'de toplantı yaptı
4.8.2013
3 Ağustos Cumartesi günü İzmir'de Ege 78'liler Derneği Lokali'nde toplanan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ağustos ayındaki davaları ve önümüzdeki dönem yapacaklarını planladı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir’de toplantılarını sürdürüyor. İki haftada bir Cumartesi günleri yapılan Platform eylemlerinin olmadığı hafta İzmir’de toplantı yapma kararı alan Platform 3 Ağustos Cumartesi günü toplandı. Ege 78’liler Derneği Lokali’nde gerçekleştirilen toplantıda Platform’un Ağustos ayındaki davaları konuşuldu. Menderes’te geçtiğimiz gün öldürülen Nurgül Erbaş’ın ailesine yapılan ziyaretin de değerlendirildiği toplantıda, Platform’un önümüzdeki dönem için karar aldığı çalışmalarla ilgili planlamalar yapıldı.

14 Ağustos’ta ilk duruşması görülecek olan Manisa’da öldürülen Fethiye Gökçen davasına katılacak olan Platform, İzmir’den de davaya katılım gösterecek. Toplantıda Manisa’ya gidiş planlanırken, aynı zamanda 15 Ağustos’ta İzmir Bayraklı Adliyesi’nde görülecek Ferdane Çöl davasının duruşması için de hazırlıklar yapıldı. Duruşma öncesinde yapılacak eylem için görev dağılımı yapıldı. 14 ve 15 Ağustos’taki davalar için Platform Genel Temsilcisi Gülsüm Kav da İzmir’e geleceğinden 15 Ağustos Perşembe akşamı bir toplantı düzenlenmesine karar verildi.

İzmir’in Menderes İlçesi’nde 28 Temmuz günü tecavüz girişimine direndiği için katledilen Nurgül Erbaş’ın ailesine yapılan ziyaret değerlendirildi. Ailenin yanında olunacağı, davanın peşinin bırakılmayacağı vurgulandı.

Platform’a İzmir’de büro tutulması için yapılan çalışmalar değerlendirildi. Belediyelerle görüşmelerin ardından yer tutulması için çalışmalar hızlanacak. Toplantıda ayrıca Buca’da yapılması planlanan kermesi düzenlemek için de bir komite oluşturuldu. Mahallelerde kadınlarla düzenlenecek toplantıların da bayramdan sonra planlanması kararlaştırıldı.

Platform İzmir’de yeni katılımlarla büyürken, katılan her kadının görev almasıyla çalışmalarını da arttırmayı önüne hedef olarak koydu.