Çocuk teşvik paketi, kadınları eve kapatmak amacında
7.8.2013
Eylülde açıklanması beklenen çocuk teşviki paketinde 18 hafta doğum izni ve 2 yaşına kadar esnek çalışma gibi öneriler yer alacak. Esnek çalışma paketiyle kadınların evde çalışmasını destekleyen hükümet, kadınları eve kapatmak üzerine siyaset yapmaya devam ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı'nın birlikte çalıştığı "çocuk teşviki" paketi mayıs ayında Başbakan Erdoğan'a sunulmuştu.

Hazırlıkları sürdürülen ve eylül ayında Başbakan tarafından açıklanması planlanan paketin son durumuyla ilgili ulaşılan detaylara göre, hükümet daha önce 6 aya (24 hafta) çıkarılması öngörülen doğum izinlerinden vazgeçerek, yeni bir formül geliştirdi.

Hükümet, kadın örgütlerinden gelen "Bu kadar uzun doğum izni süresi kadını istihdamdan uzaklaştırır" baskısı üzerine, izin süresini daha kısa tutarak geri kalanını "esnek çalışma" sistemiyle desteklemeyi planlıyor. Yeni modelde, çalışan kadınların doğum izinlerine "18 hafta artı esnek çalışma" süresi öngörülüyor. Yani hali hazırda doğum öncesi 8 hafta izin aynen korunacakken, doğum sonrası yine 8 hafta olan izin 10 haftaya çıkarılacak. Bundan sonrasında ise en fazla 2 yıl süreli düşünülen "esnek çalışma" modeli uygulanacak. Annelere çocuğu iki yaşına gelene kadar "zamansal" (iş yerinde kısmi süreli çalışma) ve "mekansal" (evden çalışma) olanakları sunulacak. Hem memurları hem de özel sektörü kapsayacak uygulamada, kadınların "kademeli yükselme" ve

Kıdem dahil tüm özlük hakları korunacak

Özellikle doğum sonrası çocuğun kritik büyüme dönemini kapsayan esnek çalışma modelinin öğleden sonraki zamanı kapsaması planlanıyor. Sabah işe gelecek olan kadın, öğlene kadar çalışma öğleden sonrasını ise aile bütünlüğü açısında zamanını evinde tahsis etme imkânını yakalayabilecek. Ayrıca doğum izninden dönen kadın için işe alınma zorunluluğu getirilecek. 

Özel sektörde "200 çalışanı olan tüm iş yerleri kreş açar" şeklinde yapılacak yeni düzenlemenin ise rafa kaldırıldığı öğrenildi.

İşten eve, hep eve

Esnek çalışma paketiyle birlikte kadınları iş yaşamından uzaklaştırarak eve kapatmaya çalışan AKP hükümeti, bir yandan da işverenlerin kadınlarla çalışmasının önünü kesmiş oluyor. Doğumdan sonra 2 yıl boyunca kadını eve gönderen hükümet, çocuğun tüm bakımını da  bir yandan kadının üzerine yüklüyor. 

Hem iş hem çocuk hükümetin dengesini bozuyor

Ülkemizde kadınlar işsizlik sorunuyla yüz yüze kalıyorlar. Ülkemizde istihdamın %30'unun kadın olmasını ilerleme olarak gören AKP hükümeti için kadınların 2 yıl süreyle iş yaşamından uzak olması bir anlam ifade etmiyor. Kadınların eğitim ve işsizlik gibi iki temel sorununa çözüm bulmayan AKP hükümeti, yine kadın bedeni üzerinden siyasetini yürüterek "Kadınlar 5 çocuk yapsın, işi hallederiz" der gibi yeni uygulamalar getiriyor.

Kadınlara çocuklarına yalnızca evde bakma zorunluluğunu yaratan AKP hükümeti, kadınları çözümsüzlüğe doğru sürüklüyor.