Başbakan : 3 çocuğu lütfedin
8.8.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nın Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlediği bayramlaşma törenine katıldı. Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, üç çocuk meselesi için, "Silah dayamıyoruz, lütfedin diyoruz" dedi.

AKP İstanbul İl Başkanlığı'nın düzenlediği bayramlaşma törenine katılan Başbakan Erdoğan önce Muhammed El Baradey'e vaktinde Nobel Barış Ödülü veren komiteye çattı, sonra da "Kimsenin yaşam tarzına karışmıyoruz" dedi.

Üç çocuk dedik, çok mu dedik ?  

Özellikle Gezi Direnişi'yle birlikte açığa çıkan ve direnişin temel dinamiklerinden birini oluşturan "Yaşam hakkına müdahalenin son bulması" talebini Başbakan yine çarpıtarak ele aldı. Kimsenin yaşam hakkına karışmadıklarını iddia eden Başbakan, her defasında kadınlara yöneliksöylediği üç çocuk yapın meselesini "Kimseye silah dayatmıyoruz. Yasal bir mecburiyet yok. Ben davaya gönül vermiş kardeşlerime diyorum. Milletin güçlü olması insan denilen şerefli mahluktan geçiyor" diyerek açıkladı. Üç çocuk yapmayı ülkeyi milleti sevmek, yapmamayı ise bunun karşısında yer almakla itham eden Erdoğan, bahsi geçen müdahaleyi tekrarlamış oldu.

Tek mesele çocuk değil

Başbakan Erdoğan'ın yıllardır uyguladığı taktik gerçeklerin üstünü örtüyor. Erdoğan bir soruna cevaben yaptığı her açıklamada konuyu tabir yerindeyse kuşa çevirerek ele alıyor. Bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada da kendisinden beklendiği gibi ne alkol yasağı, ne Yavuz Sultan Selim isminin 3. Köprü'ye verilmesi, ne hamilelerin dışarda dolaşmasına karşı yapılan konuşmalar, ne kürtaj hakkının kısıtlanması ne de benzeri problemlerle ilgili bir şey söyledi. Durumdan rahatsız olanlar için hiçbir tatmin ediciliği bulunmayan konuşma aslında diğerlerinden pek de ayrı değildi.

Putin'e de kızın

Başbakan Erdoğan savını desteklemek için yine eski taktiklerden birini kullandı. Daha önce işsizliği önlemek için her işveren bir kişiyi işe alsın sorun çözülür demiş, bunun gerçek dışı olduğu hatırlatılınca "Almanya Başbakan'ı Merkel de dedi, ona bir şey demediniz" diyerek sitem etmişti.

Benzer taktiği bu sefer Rusya'yla kullandı. "Putin de üç çocuk istiyor ona birşey demiyorsunuz, neden Erdoğan söylediğinde rahatsız oluyorsunuz?" diye soran Başbakan sözlerini annelere güvendiğini söyleyerek bağladı.