Beyaz Bal'ın ölümü ardından konuştular
14.8.2013
Beyaz Bal'ın ölümü ardından Beyaz Bal'ın ailesi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcileri, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan görüş aldık.

Beyaz Bal’ın amcasının oğlu, Fahrettin Yanmaz kız kardeşinin ölümünün esas sorumlularını açıkladı :
Devlete güvenmiştik
Bunun sebebi, sorumlusu devlettir. Ölsün dediler. Kocasıyla geçinemiyordu, boşanma davası açmıştı. Beyaz Esenyurt, Taksim, Kasımpaşa karakollarına gitti. Biz bu karakollar hakkında dava açacağız. Biz önce Allaha sonrada Devlete güvenmiştik. Başka ne yapabiliriz? Bizim kardeşimiz can güvenliğim yoktur diye başka nereye gidecekti?

Beyoğlu karakoluyla aralarında en fazla 50 metre var. Gelebilirlerdi. 27 tane bıçak ne demek?   Bu yüz metre alanda polis yetişemezse kimse yetişemez ki. Demek ki kulak arkası yapmış.

Eğer devlet bir iki sene verecekse, hiç şikâyetçi olmayalım. Bu tip insanların ömür boyu ceza yemesi lazım ki bir daha böyle olaylar çıkmasın. Platformun da desteğiyle, biz kendimiz de avukat tutarak ne gerekiyorsa yapacağız.
Hangi polis kulak arkası yapmışsa, korumamışsa, hesap vermeli. Sana şikâyete gelen canından korkmuş ki şikâyete gelmiş. Karakola başvuruyorsa, bir tane polise, komisere derdini anlatıyorsa, bu derdini dikkate almayanlardan şikâyetçiyiz. Zaten o kadın kendi başına halletseydi karakola gitmezdi. Bir yerde bin tane polis savunma yapabiliyor, copluyor haksız yere, ama bir kadını bir polis koruyamıyor. Bizim asıl şikâyetçi olacağımız yer polis karakollarıdır.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav :
Açığa Çıkanlar
Beyaz Bal’ın, Türkiye’nin en çok polis olan bölgesinde öldürülmesiyle açığa çıkanlar: Taksim’de kadınlar değil taşlar korunuyor ve çağrılı koruma korumuyor. Ne zaman çağıracaklar? Çağırsalar gelmeyebilir. Bu noktada “zorlama hapsi” gibi tedbirler ve sığınma evlerinin koruyan yapıya kavuşturulması etkili olacaktır.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fikriye Yılmaz :
Çağırınca mı koruyacaklar ?
Beyaz Bal kardeşimiz çağrı üzerine koruması olmasına rağmen Taksim Karakolu’nun yanında öldürüldü. Erdoğan’ın “destan yazdılar” dediği polisler önlerinde olan kadın cinayetine seyirci kaldılar. Kadınları göz göre göre korumayan polisler çağırılınca mı koruyacak? Etkili koruma sağlanması için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadın Statüsü Genel Müdürü
Özlem Bozkurt Gevrek :
Maalesef aramamış
Rahmetli aramamış maalesef polisi. Çağrı üzerine korumanın sistematiği budur. Kişi mutlaka polisi bilgilendirir, gitmek istediği yere böylece birlikte gider. İnisiyatif kullanma söz konusu değildir.  Kadına yönelik şiddetle mücadelede çok fazla yönetimimiz var. Kolluk kuvvetleri bunun sadece bir kanadı. Bizim amacımız can kaybının sıfırlanması.

Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü :
Özel güvenlik değiliz
Derhal yakalandı daha ne kadar refleks gösterilecek. Emniyet müdürlüğü hazır olmadığı bir çerçeve kanununu ancak bu kadar doldurabilirdi.  Özel güvelik şirketi değiliz ki biz, her talep edene bir memur verelim.  Bu mesele Polisin tedbirleri bağlamında tartışılmasın. Namus cinayetleri bağlamında tartışılmalı, ceza sistemi buna yetersiz kalıyor.