Hülya'nın davası 20 Kasım'a alındı
14.8.2013
Diyarbakır'da kocası Ahmet Kölotoğlu tarafından öldürülen Hülya Kölotoğlunun duruşması bugün (14 Ağustos 2013) görüldü.

27 Haziran’da Diyarbakır’da kocası taraından öldürülen Hülya Kölotoğlunun duruşması bugün görüldü ve dava 20 Kasım'a bırakıldı.

Diyarbakır’da görülen davaya girmek isteyen kadın örgütleri engellendi. Kadın örgütlerinin geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da gerçekleştirdikleri basın toplantısında konuşan Özlem Özen, “Ne yazık ki Hülya cinayetinin faili 10 gündür kayıp. Devletin duyarsızlığına ise yabancı değiliz. Daha önce de Seher Haşimoğlu ve Fatma Babatlı gibi pek çok kadın katliamında devletin ilgili makamlarının duyarsızlığına tanık olduk” şeklinde konuşmuştu.

Detaylı rapor talebinde bulunuldu

Dikasum Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayten Tekeş :
Dava 20 Kasım’a ertelendi. Ölen kadının annesinin ölüm raporu için İstanbul’dan detatlı bir rapor talebinde bulunuldu. Tutukluluk halleri devam ediyor.Katilin kardeşleri katil suçlu değilmiş gibi bir tavır takınıyorlar. Biz kadın kurumlarını davaya almadılar. Avukatarımızda, gizlilik kararı olan bir mahkeme değil kadın kurumlarını almamak gibi bir yetkiniz yok, bu noktada kadın kurumlarının neden girmediği konusunda bilgi istiyoruz dediler ve bir dilekçe verdiler. Bir sonraki davaya ya gizlilik kararı konulacak ya da kurumların alması engellenmeyecek.