Fethiye Gökçen'in katili de indirim istedi
14.8.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Manisa'da bugün (14 Ağustos 2013) saat 09.00'da, öldürülen Fethiye Gökçen'in görülen ilk duruşmasındaydı. Platform, ilk olarak davaya girdi ardından Manisa Adliyesi önünde, öldürülen kadınların aileleriyle birlikte eylem gerçekleştirdi.

 Manisa’da ayrı yaşadığı ve boşanmak istediği kocası Ali Gökçen tarafından sokak ortasında 11 yerinden bıçaklanan Fethiye Gökçen, kaldırıldığı hastanede 12 Nisan 2013 günü yaşamını yitirmişti. Daha önce de defalarca kez şiddete uğrayan ve polise giden, korunmak isteyen Fethiye Gökçen’in öldürülmemesi için polis üzerine düşeni yapmamıştı.

Ali Gökçen, mahkemeye verdiği ifadesinde, kadın katillerinin her zaman yaptığı gibi ceza indirimi alabilmek için psikolojisinin bozuk olduğunu, panik atak hastalığının olduğunu ve unutkanlığın başladığını söyledi. Ali Gökçen, unutkanlığın başladığını söylemesine rağmen mahkemeye verdiği ifadesinde, olayın geçtiği tarihleri ve saatleri kesin bir şekilde söylemesi, katilin ceza indirimi almak için her şeyi yapabileceğini gösterdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, mahkemenin ardından kızını kaybeden Zeki Ünlüer, Fethiye Gökçen’in ailesiyle birlikte saat 12.30’da eylem yaptı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav davaya katılmak için İstanbul’dan geldi.

Kadın katilleri ağırlaştırılmış müebbet alsın


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatlarından Çağla Deniz Felamur konuştu. Felamur konuşmasında, Ali Gökçen’in ceza indirimi alabilmek için Fethiye Gökçen hakkında olmayan iddialarda bulunduğunu söyledi. Felamur konuşmasına, “Platform olarak kadın katillerinin ceza indirimleri almamaları için sonuna kadar mücadele edeceğiz, koruma talebiyle devlete başvuran kadınların yanında yer almaya devam edeceğiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Platform avukatı Felamur’dan sonra Fethiye Gökçen’in kız kardeşi Nuran Göksu konuştu. Göksu “Katilin ceza indirimi almasını istemiyoruz. Ağırlaştırılmış müebbet alsın ki bir daha dışarıya çıkmasın. Bizim canımız yandı. Artık başka canlar yanmasın” dedi.

Katiller ceza indirimi için her yolu deniyor

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu genel temsilcisi Gülsüm Kav, Nuran Göksu’nun ardından açıklamada bulundu. Kav, kadın katillerinin indirim alabilmek için her türlü yola başvurduklarını belirterek “Bugün burada katil, ceza indirimi alabilmek için çeşitli senaryolar üretti. Fethiye Gökçen kardeşimiz toprağın altında olduğu için Ali Gökçen’in yalanlarına cevap veremiyor. Ama biz bu oyunlara gelmeyeceğiz. Kadın katillerin en ağır ceza alması ve korunma mücadelesi veren kadın kardeşlerimiz için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Gülsüm Kav’dan sonra Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Nilgün Yılmaz Melik konuşma yaptı. Melik konuşmasında katillerin ceza indirimlerini çok fazla aldığını söyledi. Melik, konuşmasını öldürülen kadınların toprağın altında olduklarını, katillerin ise konuşmalarında sıkılmadan ceza indirimi talep edebildiklerini söyleyerek sonlandırdı.

Polis kadınları korusun

Basın açıklamasını, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Özge Arslan okudu. Arslan, buraya Fethiye Gökçen davasında adalet için toplandıklarını söyleyerek başladı. Arslan, konuşmasına “Fethiye Gökçen, şiddet gördüğü için polis ve savcıya korunmak için gitmesine rağmen polis tarafından korunmadığı için öldürüldü. Polis, korunmak isteyen kadınlara ‘Yeterli sayımız yok’ diyerek; kadınları ölüme gönderiyor” diyerek konuşmasına devam etti.

Arslan, açıklamada “Polisin en yoğun olarak bulunduğu yerlerden biri olan Taksim’de, Tarlabaşı Bulvarı’nda polis karakoluna 150 metre mesafede Beyaz Bal 27 yerinden bıçaklanarak öldürülüyor ve polis buna engel olmuyor” dedi. Basın açıklamasına, “Polisin Gezi Direnişi sırasında halka coplarla, gazlarla, tazyikli sularla saldıran polisler, burunlarının ucundaki cinayete müdahale etmiyor, katili yakalamıyor. AKP kadınları değil, kendi iktidarını koruyor” diyerek devam edildi.

Basın açıklaması, öldürülen kadın kardeşlerimizin aileleri ile koruma hakkı mücadelesi veren kadın kardeşlerimizle omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz; kadın katillerine en ağır cezalar verilene, kadınlar gerçek anlamda korunana dek mücadele etmeye devam edeceğiz diyerek sonlandırıldı.

Katillere ağır ceza, polis görev başına

Yarın olarak, eylemden sonra Fethiye Gökçen’in abisi Aziz Tarhan’a, ablası Nuran Göksu’ya ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Manisa üyesi Semiha Hasgör’e görüşlerini sorduk.

Nuran Göksu “Biz katilin ağırlaştırılmış müebbet almasını istiyoruz. Katil ağırlaştırılmış müebbet alsın ki bir daha dışarıya çıkamasın. Bizim canımız yandı. Biz, artık başka canların yanmasını istemiyoruz” dedi.

Aziz Tarhan “Katil ceza indirimi alabilmek için numara yapıyor. Hem sorunlarım var diyor hem de bir kişinin hatırlayamayacağı tarihleri ve saatleri dakika dakikasına hatırlıyor. Benim kardeşim korunmak için polise gitti. Polis üzerine düşeni yapmadı. Kardeşim etkin bir şekilde korunmuş olsaydı bugün yaşıyor olabilirdi” diyerek sorumuza yanıt verdi.

Semiha Hasgör “ Kadın katilleri, kadınları öldürürken aslan kesiliyorlar fakat hakim karşında ceza indirimi alabilmek için böcek gibi büzülüyorlar. Katiller, ceza indirimlerinden yararlanmak için her türlü yolu deniyorlar. Her gün 5 kadın öldürülüyor. Kadınların öldürülmesinin bir sonu olmalı. Kadınların öldürülmemesi ve korunması için mücadele etmeye devam edeceğiz. Polis üstüne düşen görev olan kadınları koruma görevini yapmıyor. Fethiye Gökçen öldürülürken 4 sivil polis oradaymış” diyerek sorumuzu cevapladı.