Ferdane Çöl davasında istenilen rapor hala yok
16.8.2013
İzmir Bayraklı Adliyesi önünde bugün(14.08.2013) saat 13.00'da Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ferdane Çöl davasının 7. duruşması öncesi eylem yaptı. Eyleme öldürülen kadınların aileleri de katıldı. Platform, eylemden sonra Ferdane Çöl davasını takip etti.

Ferdane Çöl, 13 Ekim 2011 tarihinde kocası Sedat Çöl tarafından öldürülmüştü. Öldürüldüğünde koruma altında olan Ferdane Çöl, polise can güvenliğinin sağlanması için çok kez başvurmasına rağmen polisten “Ölsen de kurtulsak” cevabını almıştı.

İzmir Bayraklı Adliyesi önünde toplanan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ferdane Çöl’ün ailesi, Pınar Ünlüer’in babası, Ayşe Selen Ayla’nın ailesi, Pınar Yolver'in amcası ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav’la birlikte Ferdane Çöl’e ve diğer tüm öldürülen kadınlar için adalet istediler.

Kadın katillerine ağır ceza

Ferdane Çöl’ün kız kardeşi Birdane Çağan eylemde konuştu. Çağan, “Benim ablam öldürüleli 2 yıla yaklaştı. Ablamın katilleri daha hala ceza almış değil. Ben ablamın katillerinin en ağır cezayı almalarını istiyorum” şeklinde konuştu.

Birdane Çağan’dan sonra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu genel temsilcisi Gülsüm Kav bir konuşma yaptı. Kav, konuşmasına Ferdane Çöl’e “Ölsen de kurtulsak” diyen polislerin, açılan dava sonucu ceza aldıklarını söyleyerek başladı. Kav, konuşmasına “Üniversitelerde her öğrenci başına polis dikmeye hazırlanan hükümet sıra kadın kardeşlerimizin korunmasına geldiğinde ‘Yeterli polisimiz yok’ diyor” diyerek devam etti. Kav, Yargıtay’ın “Acımasızca bir kadın cinayeti var” sözlerini hatırlatarak, kadın cinayetlerinin engellenmesi için daha caydırıcı cezaların olması gerektiğini ve polisin, koruma talebiyle gelen kadınların gerçek anlamda korunması gerektiğini belirtti.

AKP kadınları koru

Basın açıklamasını Platform üyesi Azime Taş okudu. Taş, açıklamasına boşanmak için öldürülen Ferdane Çöl’ün davasında adalet için geldiklerini söyleyerek başladı. Taş, basın açıklamasına “Ferdane Çöl öldürüldüğünde koruma altındaydı. Ferdane Çöl, öldürülmeden önce karakola 100’den fazla şikayette bulundu. Polisler ‘Ölsen de kurtulsak’ diyerek Ferdane Çöl’ün öldürülmesinden sorumludur” diyerek devam etti. Taş, İstanbul’da polis merkezine 150 metre mesafede 27 kez bıçaklanarak öldürülen Beyaz Bal’ın, AKP’nin kadınları değil, kendi iktidarını koruduğunu gösterdiğini belirtti.

Taş, Adalet Bakanı’nın cinsel suçlarda %100 oranında ceza artırımı yapacağını, aynı düzenlemenin kadın cinayetleri için de yapılması gerektiğini belirtti. Taş, “Başbakan, ‘Ben hanım kardeşlerimize gelin bu millete üç çocuk hibe edin’ diyor. Kadın cinayetleri hakkında tek bir açıklama yapmayan Başbakan, kadınların hayatına dair en önemli kararları alırken kimseye danışmıyor” dedi.

Taş basın açıklamasını kadın cinayetlerinin kader olmadığını, hiç kimsenin kadınların yaşamı hakkında karar alamayacağını söyleyerek tüm kadınları ve öldürülen kadınların ailelerini birlikte mücadele etmeye çağırarak sonlandırdı.

Platform, eylemin ardından 14.00’daki duruşmayı takip etmek için mahkeme salonuna geçti. Mahkeme, Mart ayında istenen raporların hala gelmemesi ve yeni gelişme olmadığı için 09.10.2013 tarihine ertelendi. 

“Geç gelen adalet, adalet değildir”

Dava sonrası Ferdane Çöl’ün annesi Suna Maviş, Ferdane Çöl’ün babası Fikret Maviş, öldürülen Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav görüşlerini şöyle aktardı:

Suna Maviş, “İstenilen raporların gelmesi geç kaldı. Benim kızımın öldürülmesinde azmettirici olanlar tutuklanmıyor. Ben onların da tutuklanmasını istiyorum. Mahkeme devam ediyor, en azından onlar da tutuklu yargılansınlar ki bir nebze de olsa canımın acısı dinsin. 2 yıl oldu, deliller ortada, Mart’ta istenilen raporlar hala gelmiyor. Katille birlikte azmettirenler hep birlikte benim kızımı öldürdüler” diyerek görüşlerini bizlere paylaştı.

Fikret Maviş, “Mahkeme uzadıkça uzuyor. Mahkeme başlayalı neredeyse 2 yıl oldu ama daha ortada istenilen raporlar yok. Katille birlikte azmettirenler de bir an önce cezasını alsın. Benim çocuğumu sadece bir kişi öldürmedi, azmettirenler de benim kızımı öldürdüler. Ben adaletin bir an önce sağlanmasını istiyorum” dedi.

Zeki Ünlüer, “Geciken adalet, adalet değildir. Biz davanın takipçisiyiz, 2 yıldır geliyoruz ama hala bir ceza verilmiyor. 6 ayda bir rapor gelmiyor. Ciğerimiz daha fazla yanmasın. Başbakan ve hükümet, kadın cinayetlerini önleyecek gerçekçi kanunlar hazırlasınlar” diyerek sorumuzu cevapladı.

Gülsüm Kav, “Platform’un farklı illerde takip ettiği her davada, ayrı sorunlarla karşılaşıyoruz. Adaletin sağlanması önemli. Ferdane’yi korumayan polisin ceza almalarını, açtığımız davayla ve takip etmemizle sağladık. 2 yıla yakındır hasta anne ve baba tekrar tekrar olayı ayrıntısına kadar dinlemesi onları daha fazla yıpratıyor ve acılarını arttırıyor. Adaletin gecikmesi büyük bir problem. Mart ayında talep edilen raporun hala gelmemesi bize bazı şeylerin yetersiz olduğunu gösteriyor. Hukukumuz, kanunlarla tüm süreleri düzenliyor. Adli tıp raporları için de bir düzenleme getirilmeli. 6 ay yeterince uzun bir süre. Geç gelen adalet, adalet değildir. Önümüzdeki duruşmada raporun gelmesini bekliyoruz. Platform olarak katillerin ve azmettirenlerin cezalarını almalarını istiyoruz ve bunun takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.