Kızını öldüren babaya müebbet verildi
15.8.2013
Ankara'nın Akyurt ilçesinde 31 Ağustos 2012'de otlattığı hayvanları kaybeden 16 yaşındaki kızı Sefariye Ateş'i "kasten öldürdüğü" iddiasıyla yargılanan Şevket Ateş, "müebbet hapis" cezasına çaptırıldı

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Şevket Ateş ile avukatı Türkay Uludağ ve davaya müdahil olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Hülya Yazar Günay katıldı.

Ağırlaştırılmış müebbet yerine indirim verildi

Günay, sanığın kasten adam öldürme suçundan cezalandırılmasını talep etti.Sanık Ateş ise Cumhuriyet savcısının esas hakkındaki görüşünde, kızını kasten öldürdüğü gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapsini istediğini belirterek, "Kızımı kasten öldürmedim. Çamaşır makinesinin üzerinde gördüğüm silahı elime almıştım. Horozu kalkık tabanca patladı. Olay kaza. Aynı gün nikahı vardı, nikaha gidecektik" dedi.

Sanık avukatı Türkay Uludağ da olayın kasten öldürme değil, kaza olduğunu ileri sürdü.

Mahkeme heyeti, savunmaları dinledikten sonra sanığı "çocuğunu kasten öldürmek" suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı ancak takdiri indirim uygulayarak cezayı müebbet hapis olarak belirledi.

Ateş, olayda kullandığı ruhsatsız tabanca nedeniyle de 10 ay 25 gün adli para cezasına çarptırıldı.

8 koyunu kaybettiği için öldürüldü

İddianamede, Şevket Ateş’in 31 Ağustos 2012’de kızı Serafiye Ateş’in otlattığı 8 koyunun kaybolması üzerine, koyunları bulması için iki gün süre verdiği, koyunların bulunmaması durumunda kızını vurmakla tehdit ettiği, buna karşılık gülümseyen kızını tabancayla vurduğu belirtildi.

İddianamade,  Şevket Ateş’in "ağırlaştırılmış mübbet hapis" ile cezalandırılması talep edilmişti.