Türkiye'nin acı gerçeği
15.8.2013
Hürriyet gazetesi yazarlarından Melis Alphan, Muhterem Göçmen'in kocası tarafından öldürülmesi sonucu "Türkiye'ni Acı Gerçeği" başlığıyla 9 Ağustos'taki köşe yazısında kadın cinayetlerine yer verdi.

 Muhterem Göçmen 13 yıl boyunca şiddet gördüğü kocasından ayrılmak için çocuklarının büyümesini bekledi. Dört kez boşanma davası açtı.    

Gezi direnişi sürecinde uzaklaştırma kararı olan kocasından gelen ölüm tehditleri üzerine korunma talep etmek için polise başvurduğunda emniyetin cevabı “Bütün polisler Gezi’de” oldu.    

Kocası, Muhterem’in işyerini arayarak patronuna “Senin işyerinde Muhterem’i vuracağım. Reklamın iyisi kötüsü olmaz” dedi.İkinci kez işyerini arayınca, Muhterem kocasının buluşma teklifini kabul etti ama polise de haber verdi.     Muhterem’in ailesi polise, kızlarını tehdit eden kocanın cezasının ne olacağını sordu.“Hakkında çıkarılmış kararı çiğnediği için 10 gün hapis cezası var” cevabını aldılar. Rahatladılar.    

Bir saat sonra telefon geldi; koca serbestti. Koca anında telefona sarıldı; “Ben yine dışarıdayım, yapacağımı yapacağım” dedi. 24 saat geçmeden Muhterem öldürüldü.      

Türkiye için çok sıradan bir hikaye. 2013’ün ilk üç ayında 47, nisanda 27, mayısta 16, haziranda 16 kadın öldürüldü. Sırf temmuz ayında 18 kadın cinayeti yaşandı. Çoğu kocaları, eski kocaları ya da sevgilileri tarafından öldürüldü.  Katiller çoğunlukla şüpheli konumunda kalarak yakalanamadı.        

Türkiye’de kadın cinayetlerinin önünü kesmek için devlet önlem almıyor, bu cinayetler de artarak sürüyor. Bunun en bariz örneği, Manavgat’ta defalarca polise başvurmasına rağmen korunmayarak ölüme terk edilen Zübeyde Ediz.  

* * *  

Adalet Bakanlığı verilerine göre 2013’te cinsel suçlar yüzde 45 oranında arttı. Sadece temmuzda 20 kadına tecavüz edildi, 18 kadın öldürüldü, 19 kadına cinsel tacizde bulunuldu.     

Bingöl, İzmit, Sakarya, Siirt gibi iller, 18 yaşından küçük kız çocuklarının istismar edildiği ve ardından tecavüzcülerin adeta ödüllendirilerek salıverildiği iller olarak tarihe geçti.     

Nihayet Adalet Bakanı Sadullah Ergin konuştu. Ergin, cinsel suçlarda verilecek cezaları yüzde 100 artırmayı planladıklarını açıkladı. Buna göre taciz suçunda ceza 3 aydan 2 yıla, basit cinsel saldırı suçunda 2 ila 7 yıldan 4 ila 10 yıla, nitelikli cinsel saldırı suçunda 10 ila 20 yıla çıkarılacak. Çocuklara cinsel saldırı suçunun cezası 6 ila 10 yıla çıkarılacak. Çocuklara nitelikli cinsel saldırı suçunun cezası ise 12 ila 20 yıl arasına çekilecek. Ensest tanımı TCK’ya girecek. Cezası 5 ila 12 yıl arasında değişecek.Çocuklarını zorla evlendiren ebeveynlere 1 ila 3 yıl hapis cezası gelecek.      

Bunların hepsi çok iyi. Ama yetmez. Bir düzenleme yapılacaksa bu kadına yönelik şiddet suçlarının tümünde yapılmalı. Bunların başında da kadın cinayetleri geliyor. Kadın cinayetleri bu ülkenin en acı gerçeklerinden. Kadın katillerine ağırlaştırıcı, caydırıcı cezalar gelmediği sürece de bu acı gerçekten kurtulmak mümkün olmayacak. Aynı şeyi söylemekten dilimizde tüy bitti.