Gülşah Aktürk'ün 3. duruşması görüldü
22.8.2013
Koruma talep ettiği halde korunmadığı için öldürülen Gülşah Aktürk'ün 3. duruşması görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun takip ettiği dava, sanığın avukatının raporu inceleme talebi üzerine 5 Eylül'e bırakıldı.

Van'da öğretmenlik yapan Gülşah Aktürk, 6 Aralık 2012 tarihinde Hakan Başar tarafından evinin önünde silahla vurularak öldürülmüştü. Ölüm tehdileri aldığı gerekçesi ile devletin birçok kademesine giderek koruma talebinde bulunan ancak hiçbir sonuç alamamış olan Gülşah Aktürk'ün bugün 3. duruşması görüldü.

Savcı ağırlaştırılmış müebbet dedi
Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, 2. duruşmada istenen adli tıp raporu incelendi. Savcı'nın ağırlaştırılmış müebbet istemine karşı, sanığın avukatları gelen raporu incelemedikleri gerekçesiyle ek süre istedi ve dava 5 Eylül 2013 tarihine alındı.

Ailelerle birlikte mücadele eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcileri duruşmaya katıldı. Platform duruşmanın ardından adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Katiller cesaretini AKP'nin politikalarından alıyor
Platform adına basın açıklamasını Derya Tecim okudu. Açıklamada "Tüm kadın katillerinde olduğu gibi Gülşah kardeşimizin katili de bu cesareti bizzat devletin kendi kurumlarından alıyor. AKP hükümetinin yaşam hakkı elinden alınan kadını dahi suçlayabilen muhafazakar politikalarından alıyor. 'Kadın cinayetleri aslında artmıyor, algıda seçicilik sebebiyle topluma öyle geliyor' diyerek hala yalan söyleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’den alıyor.

Buradan kadın cinayetleri manşetten verildiği için insanlara artmış gibi geliyor diyen Fatma Şahin’e sesleniyoruz: Artık gerçekleri çarpıtmayı bırak da kadınları koru. Kadınları koru ki, Beyaz Bal kardeşlerimiz karakolların önünde öldürülmesin, koru ki Gülşah kardeşlerimiz arkalarında suç duyurusu mektupları bırakarak hayattan koparılmasın. Bugün Gülşah’ın 3. duruşması görülecek. Ve katilin önceki duruşmalarda akli dengesinin yerinde olmadığına yönelik sergilendiği tüm tavırların yalan olduğu bu duruşma gelen akli dengesi yerindedir raporuyla anlaşıldı.

Gülşah'a adalet sağlanana kadar mücadele edeceğiz
Bizler Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, Gülşah kardeşimiz için adalet sağlanana kadar Konya Adliyesi’nde olmaya devam edeceğiz. Dilber Keskin kadın kardeşimiz için adalet mücadelesini bu adliyede nasıl verdiysek, Gülşah için de bunu sürdüreceğiz. Bu hafta Gebze’de, Ankara’da ve Konya’da kadın kardeşlerimiz için adalet mücadelemizi sürdürüyoruz. Bizler öldürülen kadın kardeşlerimizin aileleri ile birlikte tek bir kadın kardeşimizin dahi öldürülmediği günler gelene kadar mücadele edeceğiz." denildi.