Platform Gönül Dilekçi'nin 3. duruşmasında Ankara'da
23.8.2013
Boşanmak istediği eşi tarafından 14 Ocak 2013 tarihinde öldürülen Gönül Dilekçi'nin 3.duruşması bugün Ankara Sincan Adliyesi'nde görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu yaptığı basın açıklamasının ardından Dilekçi ailesiyle birlikte davayı takip etti.

Gönül Dileçi 13 Ocak 2013'te boşanmak istediği kocası Metin Cihangir tarafından öldürülmüştü. Katil, plan yaparak evin çatısına saklanıp herkesin evden çıktığı saatte çatıdan eve girerek Gönül Dilekçi cinayetini işledi.

Gönül Dilekçi'nin bugün görülen duruşmasında çok sayıda Platform üyesi mahkeme salonunda yer aldı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav da Sincan Adliyesi'nde Gönül Dilekçi'ye adalet istedi. 

Kızım tasarlanarak planlı bir şekilde öldürüldü
Gönül Dilekçi’nin babası “Kızım tasarlanarak, planlı bir şekilde öldürüldü.” dedi.

Gönül Dilekçi’nin kuzeni Kenan Dilekçi “Başbakan'ın kadınlardan üç çocuk istemesi ve devlet büyüklerinin bu tür söylemleri yüzünden bu ülkede kadınlara değer verilmiyor ve cinayete kurban gidiyorlar.” dedi.

Gönül Dilekçi’nin yakın arkadaşı Hülya ise “Gönül verilen korumaları ve uzaklaştırma cezalarını kocasının ölüm tehditleri üzerine geri çektirmek zorunda kaldı." dedi.

Tüm adalet mekanizmaları sözünü tutsun
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, "Taksim’i binlerce polisle koruyan devlet, karakola 150 metre mesafede Beyaz Bal’ı koruyamamıştır. Yargıtay ve tüm adalet mekanizmaları sözünü tutsun” diyerek devleti kadın cinayetlerinin durdurulması için göreve çağırdı.

Haksız tahrik indirimini kabul etmiyoruz
Platform adına Zuhal Kaygusuz’un okuduğu basın açıklamasında : "Temmuz ayında 18 kadın kardeşimiz hayatını kaybetmiş, kadınlara yönelik cinsel saldırılar ve kadın cinayetleri artarken, saldırganlar ve katiller çoğunlukla şüpheli konumunda kalarak yakalanmamıştır. Gönül kardeşimizin katili aldattığı bahanesini "haksız tahrik" indirimi almak için kullanmak istemiş; fakat başarılı olamamıştır. Mahkeme heyeti zanlının iddiasını reddetmiştir. Bu sonuç, bugüne kadar yürüttüğümüz mücadelenin sonucudur." denildi.

Açıklamanın devam eden bölümünde "Kadın cinayetleri konusunda tablo böyleyken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, "Medyanın kadın cinayetlerindeki algıda seçiciliği, bunun 3. sayfalarda manşet haber olması nedeniyle toplumda kadın cinayetlerinin arttığına dair bir algı oluşuyor. Hayat devam ettiği sürece şiddeti azaltırız ama bitiremeyiz.” şeklinde konuşmaktadır.

Fatma Şahin'in bu sözlerine Platform şu şekilde yanıt verdi : Oysa kadına yönelik şiddetin önlenebilmesi için devletin bu şiddeti kınaması ve kadın katillerine caydırıcı cezalar verilmesi, bunun için iyi bir yasal düzenleme yapılması gerekmektedir.” denildi.

Katiller neden kendinden bu kadar emin ?
Duruşma salonundan çıkarken katil Metin Cihangir Gönül Dilekçi’nin ailesini tehdit etmeye de devam etti. Metin Cihangir cinayeti işlemeden önce Gönül’ attığı mesajlarda "TC benimle, senin arkanda kim var" demişti. Katillerin duruşma salonlarında da bu kadar kendine güvenebilmesinin sebebi, TCK’ya dayanarak katillere indirim verilmesidir.

Dava 10 Ekim'e ertelendi
Dinlenecek tanıkların gelmemesi sebebiyle dava 10 Ekim 2013 tarihine bırakıldı.