Her duruşmada başka indirim bahanesi
22.8.2013
13 Şubat 2013'de evlenme teklifini reddettiği için Hatay'da öldürülen hemşire Berna Özdemir'in 3. Duruşması bugün Hatay'da gerçekleşti. Katilin akıl sağlığına dair rapor henüz gelmediği için dava 2 Ekim 2013'e bırakıldı.

Hatay’da 13 Şubat günü Mustafa P. 'yi reddettiği için öldürülen Berna Özdemir’in ilk duruşmasında Hatay Barosu kadın Komisyonu’nun da müdahil olduğu dava, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Samandağ Kadın Emeği Derneği tarafından takip ediliyor.

Katillerin bahanesi hep aynı
İlk duruşmada Berna Özdemir'i defalarca bıçaklayarak öldüren Mustafa P. indirim alabilmek için mezhep ayrılığı bahanesini öne sürmüş, ikinci duruşmada ise akli dengesinin yerinde olmadığını iddia etmişti. Bunun üzerine mahkeme heyeti, sanığın son derece normal göründüğünü belirterek Akıl ve Ruh Sağlığı Hastanesi’nde on gün müşahade altında tutularak gerekli raporun aldırılmasının yeterli olduğunu belirtmişti.

“Seviyordum, pişmanım” : İndirim sebebi olamaz
Her kadın katili gibi Berna Özdemir'in katili Mustafa P. de indirim alabilmek için her yolu deniyor. Daha önceki duruşmalarda çeşitli bahaneler öne süren katil, bu duruşmada da Berna Özdemir'i çok sevdiğini anlatan bir dilekçe verdi. Katil, mahkemede Berna Özdemir'i çok sevdiğini ve pişman olduğunu söylerek iyi hal indirimlerinden yararlanmak için çabalarına devam etti.

Dava 2 Ekim'e bırakıldı

Berna Özdemir'in bugün görülen 3. duruşmasında katil için beklenen akıl sağlığına dair rapor gelmediği için dava 2 Ekim 2013'e bırakıldı. Berna Özdemir'in 4. duruşması 2 Ekim'de saat 10.30'da görülecek.

Berna Özdemir davasının Avukatı Şükran Dağ Cabir davayla ilgili olarak şunları söyledi : Katil, her kadın katilinin yaptığı gibi dilekçe vermiş ve verdiği dilekçede de Berna'yı çok sevdiğini yazmış. O zaman şunu sormak gerekir; bu nasıl sevgi, bu nasıl vahşet ? Berna 8 kez bıçaklanarak öldürüldü. Seviyordum, pişmanım diyerek indirim almaya çalışıyor. Kıyafetiyle, hal ve hareketleriyle hakimin karşısında iki dirhem bir çekirdek duruyor. Ezberletilmiş cümleleri söyleyip duruyor ve tüm bu yaptıklarıyla iyi hal indirimlerinden yararlanmaya çalışıyor. Ancak mahkeme reisi katilin bu tavırlarına inanmıyor. Hakimin bunlara inanmaması umarım ki mahkeme sonucuna da yansır. Bunun mahkeme sonucuna yansıması, katillerin iyi hal indirimi alabilmek için öne sürdükleri bahaneleri diğer davalarda da geçersiz kılacak ve bu dava bir emsal olacaktır. Davanın olumlu sonuçlanıp emsal bir dava olarak diğer davaların da sonuçlarını etkilemesini umuyorum.