Platform Genel Merkezi Ankara'da açıldı
25.8.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 24 Ağustos Cumartesi günü Ankara'da, Platformun Genel Merkezi'nin açılışını yaptı. Platformla birlikte kadınların yaşam hakkı için mücadele eden ve mücadeleye destek verenlerle açılışı yapılan merkez, yürütülen mücadeleye güç katacak.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 24 Ağustos Cumartesi günü Ankara'da, Platformun Genel Merkezi'nin açılışını yaptı. Açılış, mücadelesini Platformla birleştiren öldürülen kadınların aileleri ve Platform üyeleriyle birlikte, öldürülen Sibel Uçkaç'ın ailesinin Platform'a bağışlamış olduğu mekanda yapıldı. Açılışa Sibel Uçkaç'ın ailesi, Gönül Dilekçi'nin ailesi, Platformun Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ve Platform üyelerinin yanı sıra Türk Tabipler Birliği Yönetim kurulu üyelerinden Filiz İncekara da katıldı. 

12 Şubat 2012'de şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Sibel Uçkaç'ın ailesi adalet arayışlarını Platformla birleştirmişti. Sibel Uçkaç'ın ailesi Platform'a mekan bağışlayarak, kadınların yaşam hakkı mücadelesinin güçlendirilmesine katkı sağladı.

Ölümü pek çok soru işaretine sahip

İstanbul Kültür Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan bir çocuk annesi Sibel Uçkaç 2012 Şubat ayında doçentlik unvanını alışından bir gün şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Sibel Uçkaç'ın ailesi, Sibel’in ölümünden boşanma arifesinde olduğu eşinin sorumlu olduğunu düşünüyordu. Sibel'İn ailesi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile Sibel’in ölümünün ardından "intihar mı cinayet mi" şüphesini çözmek için Türkiye’de ilk kez uygulanan psikolojik otopsi yöntemiyle gerçekleri açığa çıkartmaya çalışıyor.

Bu mekan mücadeleye güç katacak
Platformun Genel Temsilcisi Gülsüm Kav açılışta yaptığı konuşmasında, "Sibel yaşasaydı, eminim o da aramızda olurdu. Sibel hep bizimle olacak. Sibel’in ailesi kadın mücadelesinin yükselmesi adına çok büyük bir örnek davranış sergiledi. Bütün kadın kardeşlerimizde olduğu gibi Sibel için de ne gerekiyorsa ailemizle birlikte yapmaya devam edeceğiz. Bu mekan da kadınların mücadelelerine güç kattıkları bir yer olacak" dedi.

Sibel’in anısını da mücadelemizde yaşatacağız
Platformun Ankara Temsilcisi Elif Aydın ise "Bu yerde bütün kadınların iyiliği için pek çok karar alacağız. Sibel’in anısını da mücadelemizde yaşatacağız. Platformumuzun toplantı salonunun ismini Sibel’in de anısını yaşatmak için ‘Sibel Uçkaç Toplantı Salonu’ yaptık. Sibel’in ailesi bu mekanı Platform'un kullanımına vererek büyük bir dayanışma örneği sergiledi. Burada aldığımız kararlarla mücadelemizi daha da büyüteceğiz" dedi.

Sibel’in  anısı bütün kadınlara umut olacak
Sibel’in yakını Turabi Sevimli, "Sibel bu evde üniversiteyi okudu. Sibel’in babası bu evi Sibel üniversite okurken zorluk çekmesin diye almıştı. Sibel’i tanısaydınız ne kadar yardımsever, olduğunu görürdünüz. Şimdi bu mekan size emanet. Eminim hayırlı olacak. Acılıyız ama sizinle olduğumuz için içimiz biraz olsun soğuyor" dedi.

Genel merkez olarak kullanılacak Platform mekanı, Platform temsilcileri, üyeleri, destekçileri ve Platformla mücadele yürüten öldürülen kadınların aileleriyle gelecek günlere dair umutla açıldı.

Mekan kadın cinayetlerinin olmadığı günlere kadar kadınların mücadele merkezi olmaya devam edecek.