Devlet kadınların yanındaymış
1.9.2013
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin 31 Ağustos'ta Aksaray'da yaptığı konuşmayla, hükümetin kadın cinayetlerini yok sayan tavrına aynı tas aynı hamam devam etti. Şahin'e göre kadın cinayetleri azaldı, basın ve kadın örgütleri abartıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 31 ağustosta Aksaray’da yaptığı konuşmasında kadına yönelik şiddetle ilgili; "Rakamlar düşüyor fakat 3.sayfa haberleri ana manşete girince toplumda 'acaba çok mu arttı' şeklinde haklı bir endişe var. Biz ekip olarak bu işin azalması yönünde kurumsal altyapımızı oluşturduk" dedi. Sadece bu konuşmanın gerçekleştiği hafta, dört kadın vahşice öldürüldü. 

Şahin: sözlerine şöyle devam etti: “Kimseye şiddet uygulanmaması gerekiyor. 'Şiddet uygulanıyorsa, biz devlet olarak onların yanındayız' anlayışından dolayı kendilerini daha güvencede hissediyorlar”  dedi.  

Bu sözleriyle koruma verilmediği için öldürülen Nilüfer Türkoğlu ve koruması olduğu halde Taksim’de karakolun dibinde öldürülen Beyaz Bal’ı unuttuğu izlenimi yarattı.  Gezi Direnişi’nden sonra AKP hükümetinin devlet şiddetini meşrulaştırması, erkek egemen şiddetin de ciddi bir biçimde artmasına yol açtı. AKP bırakın düzenleme yapmayı Şahin’in Aksaray konuşması gibi sürekli aynı açıklamaları yaparak kadın cinayetlerini inkâr etmeye devam ediyor.