Sierra'nın katilinin akıl sağlığına bakılacak
3.9.2013
Sarai Sierra cinayetinin ilk duruşması bugün(03.09.2013) saat 10.00'da İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde görüldü. Hakim karşısına çıkan Laz Ziya lakaplı katil akli dengesinin kontrol edilmesi gerekçesi ile Adli Tıp Kurumu'na sevk edildi. Davaya katılan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Hukuk Sorumlusu Gökçesu Özgül'ün davaya müdahillik talebi ise kabul edilmedi.

Bugün gecikmeli olarak saat 10.15’de başlayan dava yaklaşık 45 dakika sürdü. İddianamenin okunmasının ardından sanığın savunma yaptığı dava, sanığın akıl sağlığına bakılması için Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi.

Dava sonrasında basın açıklaması yapan Sierra'nın annesi Bexiada Jimenez'in avukatı Ceren Şarman : Davaya müdahil olarak katılma taleplerinin olduğunu belirten Şarman, bu talebin vekaletnamenin orjinalinin sunulmasından sonra kabul edileceğini söyledi. Şarman: “Bu aşamada talebimiz reddedildi. Bir sonraki duruşmada vekaletnamenin aslını sunduktan sonra talebimiz kabul edilecek. Ve duruşmada ailenin gönderdiği mektuplar okunacaködiye konuştu. Sanık Ziya Tasalı'nın önceki ifadelerine benzer ifadeler verdiğini söyleyen Şarman “Sanık soğukkanlıydı ve daha önceki ifadelerine benzer ifadeler verdi. Suçunu ikrar etti. Mahkeme bugün katılma taleplerini değerlendirdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın katılma talebi vardı. O kabul edildi. Bizim talebimiz ise bir sonraki celse kabul edilecek. Ayrıca sanık akli dengesinin yerinde olup olmadığının öğrenilmesi için Adli Tıp'a sevk edildi. Tutukluluk halinin devamına karar verildi" dedi. Ailenin sanığı affettiği yönündeki iddiaların sorulması üzerine Şarman “Aile mektubunda sanığı öncelikle dini inançları doğrultusunda bağışladığını ifade etmişti. Fakat bu bağışlama sanığı affettikleri ve şikayetlerini geri aldığı anlamına kesinlikle gelmemektedir. Ailenin şikayeti halen devam etmektedir ve davaya katılacaklar" diye yanıt verdi. Şarman ayrıca Sierra'nın ailesiyle henüz konuşamadığını da belirtti.

Platform'un müdahillik talebi kabul edilmedi 
Duruşmaya müdahillik talebinde bulunan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu hukuk sorumlusu Gökçesu Özgül :
“Biz dernek olarak müdahillik talebinde bulunduk. İzmir'den toplam 5 davaya müdahillik talebimizin kabulü söz konusu ama hakim bu duruşmada kabul etmedi. Bu davalara katılmamız gerekiyor. Çünkü Türkiye'de günde ortalama 5 kadın öldürülüyor maalesef. Bu sayılar bu kadar fazlayken bu cinayetlerin önüne başka türlü geçemeyeceğiz. Hukuk ve yargı sistemi, kadın cinayetlerinin toplumsal bir sorun olduğunu adli bir mesele olmaktan çıkmış olduğunu ve bu konuyla ilgilenen bütün kadın örgütlerinin bu konuya katkı sağlamalarının gerekliliğini demokrasi açısından da bu toplumsal sorunun giderilmesi açısından da kabul etmek zorundadırlar. Ama erkek egemen yargı bu şekilde devam ettiği sürece bize engel olduğu sürece bizde yeterince katkı sağlayamıyoruz. Daha dün BDP'li kadın arkadaşımız öldürüldü. Artık bu sorun örgütlü kadınlara da yansımışken yargı bizim önümüzde engel teşkil etmemelidir. CMK'da gerekli değişikliğin yapılması gerektiğine inanıyorum. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu davalara müdahil olabiliyorken bizim de müdahil olmamız gerekiyor çünkü suçtan bizler de zarar görüyoruz" şeklinde konuştu.

Yaptıklarının farkında

Sanığın akli dengesinin nasıl olduğuna ilişkin soruya cevap veren Özgül: “Ben sanığın hiç pişman olduğuna dair bir şey gözlemlemedim. O gayet yaptığının farkında. Akli dengesinin de yerinde olmadığını gözlemlerim kadar düşünmüyorum doğrusu. Ne yaptığının da bilincinde. Biraz Sierra'ya da suç yüklemek açısından onun eylemlerine karşı “O bana vurdu. Ben o yüzden ittim. O'nun başına o yüzden vurdum “ söylemleri var. Bunların da bilinçli olduğunu düşünüyorum. “İlk hareket ondan geldi. Ben onun için onu öldürmek zorunda kaldım" demeye yol açan bir şeye girmiş durumda. Gözlemlerim sonucunda Akli dengesinin yerinde olmadığı yönünde bir belirti görmedim” dedi.