Kadınlar Gülşah Sarcan için adalet istiyor
6.9.2013
Ocak 2013'te öldürüldükten sonra bedeni TEM kenarına atılan 25 yaşındaki Gülşah Sarcan'ın katili ve eski eşi olan Sinan Seven'in yargılanmasına devam edildi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Gülşah'a adalet için adliye önünde açıklama yaptı. Dava 15 Kasım'a ertelendi.

Gülşah Sarcan’ı çocuğunun gözleri önünde katleden Sinan Seven’in yargılamasına bugün devam edildi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da adliye önünde açıklama yaparak katile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebini yineledi. Adliye önündeki eyleme Platformun yanı sıra Sarcan ailesi, 28 Haziran’da çalıştığı işyerinde kocası tarafından öldürülen Muhterem Göçmen’in ailesi ve Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun da katıldı. Duruşma 15 Kasım'a ertelendi.

Ceza indirimi istiyorlar
Katilin avukatı Gülşah’ın başkalarıyla görüştüğüne dair messenger kayıtları olduğunu ve bunların toplanmasını istedi. Hakim bu talebi reddederken katilin ceza indirimine yönelik adımlar attığı görüldü. Katilin ailesiyle yaşayan 6 yaşındaki çocukları da mahkemede konuşturuldu. Yaptığı tanıklıkta babasını savunan sözler söylediği dikkat çeken Baran’ın daha önceki ifadelerini de değiştirdiği görüldü. Platform avukatları salonun boşaltılması ve baskı olmadan konuşması için ortam hazırlanmasını istedi ancak mahkeme bu talebi reddetti.

Bakanlık müdahil oldu
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, Gülşah Sarcan davasına müdahillik talebi kabul edildi. Sanık avukatı bu talebin reddini isterken “Kadın cinayetleri diye bir konu varmış gibi gösterilmeye çalışılıyor” dedi.

Gülşah Sarcan davası şöyle değerlendirildi :

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fikriye Yılmaz : 
Tahrik indirimi uygulamak kadın cinayetlerinin önünü açar
Katil savunmasını tahrik indiriminden faydalanmak için pek çok kadın katilinin başvurduğu yöntemleri kullanıyor. Bu duruşmada Gülşah'ın 5 yaşındaki oğlu dinlendi. Açıkça çocuk, katilin ailesinin etkisi altında kalmış. Ancak verilen ilk ifadeler ortadadır. Gülşah'ın davasında herhangi bir indirim söz konusu olmamalıdır. Olumlu bir şey olarak hakim Gülşah'ın özel hayatının araştırılması talebini reddetti. Kadınlar kendi kararlarını aldıkları için öldürülüyorsa, katillere buradan tahrik indirimi uygulamak kadın cinayetlerinin önünü açmak olacaktır.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Avukatı Gökçesu Özgül : 

Kadın cinayetleri toplumsal bir sorundur
Katil ceza indirimi almaya yönelik hazırlık yapılıyor, böyle bir karar kabul edilemez. Bizim için burada önemli olan şey haksız tahrik indiriminin asla kabul edilmemesidir. Boşanmış bir çift söz konusu. Boşanmamış olsalar bile bu durumun haksız tahrik indirimine gerekçe sayılması kabul edilemez. Bakanlığın müdahillik talebinin kabul edilmesi ayrıca çok önemlidir. Burada altının çizilmesi gereken; "kadın cinayetleri vardır, bu toplumsal bir sorundur, adli bir vaka değildir" diyebilmektir.