Pınar Yolver'in katillerine müebbet istendi
6.9.2013
Bugün (5 Eylül 2013) İzmir Bayraklı Adliyesi'nde, eşi Mehmet Yolver ve eşinin babası Semet Yolver tarafından dövülerek öldürülen Pınar Yolver'in ikinci duruşması görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, müdahil olduğu duruşmayı takip etti. Savcı, Semet Yolver ve Mehmet Yolver için ağırlaştırılmış müebbet istedi. Duruşma, 31 Ekim 2013 tarihine ertelendi.

İzmir'de 19 Nisan 2013 tarihinde 19 yaşındaki Pınar Yolver, henüz 2 aydır evli olduğu Mehmet Yolver ve kayınpederi Semet Yolver tarafından ağır şekilde işkenceye maruz kalarak öldürülmüştü. Gelen raporlar, Pınar Yolver’in vücudunda çok sayıda darp izinin bulunduğunu ve bu nedenle oluşan kanamadan dolayı öldüğünü göstermişti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu davayı takip etmek için İzmir Bayraklı Adliyesi’ndeydi. Pınar Yolver’in ailesinin yanı sıra Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer, Gülay Yaşar’ın babası Duran Yaşar, Ferdane Çöl’ün babası Fikret Maviş ve annesi Suna Maviş, Ayşe Selen Ayla’nın annesi Hatice Ayle ve babası Sertel Ayla de duruşmayı takip etti.

Yetkili kurumlar göreve
Duruşma öncesi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu eylem gerçekleştirdi. Eyleme katılan kadınlar, 2 aylık gelinken öldürülen Pınar Yolver için beyaz giyinip, duvağı temsilen beyaz örtü taktılar.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir temsilcisi Sanem Deniz Kural, yaptığı konuşmada, son aylarda İzmir’de kadın cinayetlerinin arttığını söyledi. Kural, artan kadın cinayetleriyle ilgili olarak nasıl ki Başbakan’ı, Cumhurbaşkanı’nı, meclis üyelerini, yetkili kurumları açıklama yapmaya davet ediyorlarsa; İzmir Valiliği’nden ve İzmir Emniyet Müdürlüğü’nden kadın cinayetlerinin azalması için açıklama yapılması gerektiğini söyledi.

Platform avukatlarından Çağla Deniz Felamur, ilk duruşmada müdahillik taleplerinin kabul gördüğünü söyleyerek İzmir’de beş davada müdahil olduklarını fakat İzmir dışında hiçbir ilde müdahillik taleplerinin kabul edilmediğini söyledi. Felamur, davaları katillerin ağırlaştırılmış müebbet alana kadar takip edeceklerini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Felamur’dan sonra, Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer, “ Başbakan, Rabia için ağlıyor. Biz kızlarımızı kaybettik Başbakan bunun için hiç ağlamadı. Biz kızlarımızı kaybettiğimizde baş sağlığı dilemek için bile aramadı. Bizim kızlarımız Başbakan için değerli değil mi?” dedi.

Basın açıklamasını Platfrom üyesi Melis Kayadelen okudu. Kayadelen, kadınların haklarının yok sayıldığını söyleyerek konuşmasına başladı. Kadınların, yaşamları için kendi kararlarını aldıkları için erkekler tarafından öldürüldüğünü belirtti. Kayadelen, işlenen suç karşısında verilecek cezalar sayesinde, toplumda adaletin sağlanabileceğini söyleyerek devam etti. Kayadelen, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, kadınların yanından olacaklarını, kadın katillerinin hak ettikleri cezaları alana kadar mücadele edeceklerini söyleyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Ağırlaştırılmış müebbet istendi
Pınar Yolver’in ikinci duruşmasında, Mehmet Yolver’in ve ailesinin, Pınar Yolver’i hastaneye yetiştirmek için uğraşmadıklarını kanıtlamak için istenen, evlerin mesafe keşfi ve yapılan telefon görüşmelerinin incelenmesi talebi mahkeme tarafından reddedildi. Savcı, Mehmet Yolver ve Semet Yolver için ağırlaştırılmış müebbet, Elif Yolver ve Pelin Yolver için delilleri karartmaktan ceza istedi.

Mahkeme, Mehmet Yolver’in ve ailesinin avukatlarının ek süre talep istemi sonucu duruşmayı 31 Ekim 2013 tarihine erteledi.