Platform Şule ve Hürrem'in davasını takip etti
13.9.2013
Antalya'nın Şule Seçil Tengir ve Hürrem Babaoğlan'ın pompalı tüfekle vurularak katledilmeleri hakkındaki davanın üçüncü duruşması 12 Eylül Perşembe günü Manavgat Adliyesi'nde görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da öldürülen kadınların ailelerinin yanında olarak davayı takip etti.

Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde Şule Seçil Tengir ile iş arkadaşı Hürrem Babaoğlan’ı durakta otobüs beklerken pompalı tüfekle öldüren Mutlu Polat’ın yargılandığı davanın üçüncü duruşması 12 Eylül Perşembe günü Manavgat Adliyesi’nde görüldü.

Manavgat 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın üçüncü duruşmasına Şule Seçil Tengir ve Hürrem Babaoğlan’ın ailelerini yalnız bırakmayan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da katıldı. Akli dengesinin yerinde olmadığını iddia eden Mutlu Polat, önceki duruşmalarda olduğu gibi akli dengesinin bozuk olduğuna mahkemeyi inandırmaya çalışan davranışlarını sürdürdü. Duruşmada ifade veren Şule Seçil Tengir ve Hürrem Babaoğlan’ın çalıştığı işyerinin müdürü, sanığın daha önce de işyerlerine gelerek Şule’yi kendisi ile görüşmesi için zorladığını ve tehditler ettiğini anlattı. İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan rapor henüz gelmediği için duruşma 8 Ekim tarihine ertelendi.

Mutlu Polat, kendisi ile birlikte olmayı reddeden Şule Seçil Tengir’i daha önce de defalarca kez rahatsız etmiş, tehdit ve hakaretlerde bulunmuştu. Şule’nin iş arkadaşı olan ve Şule’yi yalnız bırakmayan Hürrem’i de defalarca tehdit etmişti. Bunun üzerine savcılığa tam 3 kez şikayetçi olan Şule Seçil Tengir, mahkemeden koruma kararı da almıştı. Ancak koruma kararına rağmen Şule Seçil Tengir ve Hürrem Babaoğlan, Mutlu Polat tarafından öldürüldü. O dönemde Manavgat'ta meydana gelen pompalı tüfekle işlenen kadın cinayetlerinin artışı üzerine Antalya Valisi açıklama yapmak durumunda kalmıştı.

Duruşmayı takip eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Şule ve Hürrem’in aileleri ile mücadelelerini birleştirdiklerini vurgulayarak, katil en ağır cezayı alana dek davanın peşinde olduklarını belirtti.